نحوه ساخت و ساز در ایران


نحوه ساخت و ساز در ایران

نحوه ساخت و ساز خانه در ایران با روش های مختلف و در کیفیت های گوناگونی انجام می شود. به طور کلی  ما هیچگونه اطلاعاتی از نحوه ساخت و ساز خانه نداریم و دوست داریم بدانیم که مراحل ساخت ساختمان چه چیزهایی هستند و در هر مرحله چه کارهایی انجام می شود. در این مقاله قصد داریم اشاره ای به نحوه ساخت و ساز و کیفیت آن و همینطور مراحل ساخت ساختمان داشته باشیم.

نحوه ساخت و ساز در ایران

نحوه ساخت و ساز در ایران

كيفيت ساخت و ساز خانه در ايران

سطح كيفيت در ساخت و ساز خانه در سه دسته طبقه بندی مي شود:

1- مقاومت ساختمان: خانه های موجود و حتی ساخت و سازهایی که جديد انجام می شود، هیچکدام در برابر زلزله مقاوم نمی باشند. با وجود تلاش های زیادی كه به منظور مقاوم سازی بیشتر ساختمان ها در برابر زلزله انجام شده است اما هنوز خیلی از خانه های شهری و روستايی در ایران، حتی ساخت و سازهای جديد چند ساله اخير نيز در برابر زلزله های بزرگ مقاوم نيستند. محوطه سازی ویلاهای کوچک برای برآورد میزان كيفيت ساختمان از نظر مقاوم بودن آن، عمر مفيد ساختمان ها بررسی می شود كه متاسفانه عمر ساختمان ها در ایران کمتر از 30 سال برآورد شده است.

2- ايمن ساختن: سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آيا مقاوم بودن ساختمان در برابر زلزله به تنهایی کافی است؟ نحوه ساخت و ساز در ایران اگر ساختمان در برابر قوی ترين زلزله هم مقاوم باشد، آيا اين ساختمان، ايمن نیز است؟ درباره سطح کیفیت ساخت و ساز خانه باید گفت که مساله ایمن بودن در ساخت وساز خانه نیز مساله مهمی می باشد و علاوه بر حوادث طبیعی و زلزله باید ساختمان در خطرات جدی مانند حريق و انفجار، برق گرفتگی، سقوط، آسانسور، گازگرفتگی و … نیز ایمن باشد. در واقع “مقاوم بودن” يكی از مولفه های ايمن بودن ساختمان می باشد.

3- استفاده بهينه در ساخت وساز خانه: در كنار مساله ساخت ساختمان های ايمن و مقاوم، طراحی نمای ساختمان یک طبقه باید به استفاده درست و بهينه از منابع و مصالح ساختمانی نیز توجه داشت. مثلا در عایق بندی سقف و یا در سیستم انرژی خانه، میزان مصرف و میزان آلایندگی خروجی های دودکش و … باید اصل استفاده بهینه رعایت شود.

هزینه های ساخت و ساز خانه در ایران

گذاشتن سرمایه در ساخت و ساز خانه یکی از موضوعات مهم در پیشرفت اقتصاد کشور می باشد. در این چند سال اخیر بازار خرید فروش و ساخت ساز دچار رکود شده و تورم در این حوزه کم نبوده است. هزینه های ساخت و ساز نیز به دلیل افزایش تقاضای مسکن و ارزش‌های بالای ملکی بیشترین رشد را داشته است. در تحقیقاتی که انجام شده، کمترین میزان سود در خرید و فروش مسکن، ۲۰ درصد تخمین زده شده است. پس می توان گفت که امکان ضرر در خرید و فروش مسکن، نسبت به سایر خرید و  فروش ها کمتر می باشد. از طرفی بازار مسکن یکی از گسترده‌ترین بازارهای اقتصادی در ایران می باشد. بیشتر از 100 صنعت کشور به شکل مستقیم و غیر‌مستقیم با ساخت و ساز خانه ارتباطی نزدیک دارند. نحوه ساخت و ساز در ایران بازار مصالح ساختمانی هم یکی دیگر از بازارهای اقتصادی است. هزینه ساخت و ساز با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تورم غیر‌قابل توجیهی که در‌ سال‌های گذشته اقتصاد ایران را در‌بر گرفته است، افزایش قیمت در بازار مصالح ساختمانی غیر‌قابل توقف است. البته این صنعت نیاز به سود دارد که باید از طریق فروش تامین شود و نمی‌توانیم به مصالح ‌فروشان برای افزایش قیمتشان خرده بگیریم.

مراحل لازم برای شروع ساخت ساز

قبل از آغاز مراحل ساخت و ساز خانه باید یکسری مجوزهای لازم برای شروع ساخت و ساز از نهادهای مربوطه دریافت شود. پروانه‌ ساخت ساختمان، یکی از مهم‌ترین مراحل در شروع ساخت و ساز می باشد که برای دریافت آن، باید اقدام شود، نحوه قرارداد مشارکت در ساخت زیرا اگر ساختمانی مجوز ساخت نئاشته باشد، شهرداری جلوی عملیات ساختمانی را خواهد گرفت. در قدم بعد برای خرید مصالح ساختمانی اقدام کنید و در مرحله های بعدی باید سراغ شرایط طرح تفصیلی و … بروید. نکته مهم در طرح تفصیلی، متراژ زمین می باشد. اگر زمین شما زیر ۲۵۰ متر باشد شما نمی توانید بیشتر از ۴ طبقه ساخت و ساز انجام دهید و همینطور اگر متراژ زمین شما بالای ۲۵۰ متر باشد مجوز ساخت آپارتمان های بلند را دارید.

چه عواملی در هزینه ساخت و ساز موثر است؟

تقریبا چند عامل خیلی در میزان هزینه ساخت و ساز موثر است. بعد از هزینه دریافت مجوز ساخت، هزینه خرید زمین در ساخت و ساز اهمیت است. موقعیت مکانی در قیمت زمین مهم می باشد. مثلا زمین ۱۰۰۰ متری، ساخت هتل  قیمت بالاتری نسبت به زمین ۳۰۰ متری در همان منطقه دارد. موضوعی که ارزش ساختمان را بالا می برد، متراژ ساختمان است. اگر قابلیت ساخت آپارتمان را برای شما فراهم کند ارزش ملک شما را دو چندان می کند. پس از موضوع زمین، قیمت مصالح ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تاثیر زیادی در قیمت نهایی ساختمان دارد. به طور مثال هزینه های پی‌گذاری یا پی‌سازی که یکی از مراحل ساخت ساختمان بوده و عملیاتی است که برای استحکام بنیه‌ ساختمان انجام می‌گیرد. آرماتوربندی و قالب‌بندی نیز از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان هستند که اگر به درستی انجام نشود، استحکام ساختمان را مورد تهدید قرار می‌دهد. نحوه ساخت و ساز در ایران اجرای اسکلت ساختمان و در نهایت انجام لوله ‌کشی‌های مختلف و تأسیسات و نمای ساختمان از دیگر هزینه های مربوط به مصالح ساختمانی می باشد. یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در قیمت نهایی مسکن، دستمزدی است که باید به کارگران و عوامل اجرایی پرداخت گردد.

سود ساخت و ساز مسکن در ایران چقدر است؟

ریسک سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نسبت به دهه‌های قبل افزایش داشته است. هزینه تاسیس سینما شش بعدی و دیگر خبری از سودهای ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی نیست و هر بار که پروژه‌ای تمام می شود، به دلیل شرایط تورمی و انواع هزینه‌ها، پروژه بعدی کوچکتر تعریف می شود. از سال ۱۳۹۲ به بعد که با جهش ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن روبرو شدیم، قدرت خرید به شدت کم شده و تولید و عرضه مسکن دچار رکود شد. نحوه ساخت و ساز در ایران شاید ساخت و ساز هنوز بین ۳۰ تا ۴۰ درصد سود داشته باشد اما تورم عمومی مانند عوارض شهرداری، در حال افزایش است. عوارض شهرداری تا 300 درصد افزایش داشته است.

مطالعه کنید.
فرم درخواست خدمات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما