مراحل ساخت آپارتمان

مراحل ساخت آپارتمان

مراحل ساخت آپارتمان


مراحل ساخت آپارتمان

مراحل ساخت آپارتمان همه‌ ما در خانه‌هایی به شکل آپارتمان و یا ویلا زندگی می ‌کنیم و بسیاری از ما درباره‌ مراحل ساخت خانه اطلاعاتی نداریم و نمی دانیم مراحل ساخت خانه چیست  و در هر مرحله چه کارهایی انجام می شود. تمام مراحل باید به ترتیب انجام شود تا طراحی پلان شما به بهترین شکل ممکن انجام شود. مثلا این اشتباه است که ابتدا طراحی اتاق خواب انجام شود و سپس طراحی سرویس پله و آسانسور ساختمان. دکوراسیون داخلی اتاق انتظار مطب برای اینکه طراحی پلان آپارتمان به بهترین شکل ممکن انجام شود، قبل از شروع طراحی، باید بدانیم که نیازهای ساختمان چه می باشد. طراحی پلان هر ساختمانی با توجه به شرایط و نیازهای آنها، با یکدیگر متفاوت می باشد. در این مقاله قصد داریم اشاره ای به نحوه ساخت و ساز و کیفیت آن و همینطور مراحل ساخت خانه داشته باشیم تا بدانید در هر مرحله چه کارهایی انجام می شود.

شرح مراحل ساخت خانه

1- خرید زمین و بازدید آن جهت اخذ دستور نقشه ساخت: اولین مرحله از مراحل ساخت خانه این است که  به دفتر خدمات الکترونیک شهر خود مراجعه کرده تا کارشناسی را برای بازدید و انجام بررسی در زمینه مطابقت وضع موجود ملک با سند آن و شرایط کلی موجود ملک فرستاده شود. نمونه طراحی سوله سپس براساس بازدید انجام شده، دستور نقشه ساخت به مالک داده می شود. در این نقشه ساخت، کروکی زمین مشخص شده است.

2- بررسی دستور نقشه ساخت توسط مهندس معمار: مالک ساختمان، دستور نقشه ساخت را به مهندس معمار می دهد تا بر مبنای آن نقشه معماری ترسیم شود. در این مرحله براساس شرایط و نظر مالک و مهندس تعیین می شود که اسکلت ساختمان بتنی باشد یا فلزی و در نهایت نقشه سازه و تاسیسات کشیده می شود.

3- تعیین ناظر ساختمان و بازدید از ملک: مالک برای تعیین ناظر ساختمان، باید به سازمان نظام مهندسی مراجعه کند. در سطح اشغال بیشتر از ۲۵۰۰ متر در تهران، می بایست نقشه های ساختمان توسط سازمان نظام مهندسی تایید شود. بازسازی آپارتمان کوچک تمام نقشه ها توسط ناظر ساختمان بررسی شده و از محل ملک نیز بازدید به عمل می آید. اگر نقشه ها با شرایط ملک مغایرت داشته باشد، باید به طراح یا شهرداری اعلام شود تا اصلاحات لازم روی نقشه ها اعمال گردد.

مراحل ساخت آپارتمان

مراحل ساخت آپارتمان

4- اخذ مجوز ساخت: بعد از اینکه نقشه ها تایید و به وسیله طراح، مهر و امضا شد، شهرداری، نقشه ها را براساس کاربری و تعداد طبقات بررسی کرده و فیش عوارض ساختمان را صادر می کند. حال باید فیش عوارض را پرداخت کرده تا شهرداری برای ملک شما، پروانه ساختمانی و برگه شروع به کار صادر کند.

نحوه ساخت آپارتمان

5- انجام بیمه ساختمان و الزامات شهرداری: یکی از مراحل اولیه در ساخت خانه، انجام بیمه ساختمان می باشد. شهرداری نیز الزاماتی برای شروع پروژه به مالک ابلاغ می کند. مانند متمایز کردن ملک در حال تخریب و نوسازی از دیگر ملک ها با انجام رنگ آمیزی مشخص، هزینه تاسیس کارخانه نصب تابلویی که مشخصات پروژه و شماره پرونده شهرداری و همینطور متراژ و تعداد طبقات ساختمان و نام مهندس ناظر و مجری در آن نوشته شده باشد.

6- گودبرداری و پی سازی: گود برداری یکی از دیگر از مراحل ساخت خانه می باشد و ارتباطی با کیفیت خاک ندارد. در هر شرایطی باید گودبرداری انجام شود تا پی های ساختمان روی محلی بدون رانش گذاشته شوند. بخش های پایین تر از سطح طبیعی مانند پارکینگ و موتورخانه در قسمت گودبرداری شده قرار می گیرند.

7- آرماتوربندی و قالب‌بندی: از مهم‌ترین مراحل ساخت خانه هستند که اگر صحیح انجام نشود، استحکام ساختمان را با مشکل مواجه می کند. آرماتوربندی کاری تخصصی است و دقت و نظارت جدی بر آن الزامی است. قالب بندی برای شکل دادن بتن و تحمل وزن بتن ریخته شده تا زمان سخت شدن انجام می شود . در این مرحله باید توجه داشت که قالب ها قبل از ریختن بتن تمیز و بدون رطوبت باشند .

مراحل ساخت آپارتمان

مراحل ساخت آپارتمان

8- اجرای اسکلت: اجرای اسکلت ساختمان و در نهایت انجام لوله ‌کشی‌های مختلف و تأسیسات و نمای ساختمان از دیگر مراحل ساخت خانه می باشد. هزینه ساخت کارخانه آرد برای ساخت اسکلت معمولا از انواع اسکلت فلزی یا بتنی استفاده می‌شود، اما به دلیل اینکه اسکلت فلزی کمی هزینه بیشتری دارد، کارفرمایان تمایل بیشتری به اجرای اسکلت بتنی دارند.

9- خرید مصالح و ابزار موردنیاز: مصالح موردنیاز برای انجام عملیات گودبرداری، آرماتوربندی، قالب بندی، بتن‌ریزی که باید به طور اصولی انجام شود و اسکلت به درستی ساخته شود. قیمت مصالح ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تاثیر زیادی در قیمت نهایی ساختمان دارد. به طور مثال هزینه های پی‌گذاری یا پی‌سازی یکی از مراحل ساخت خانه بوده و عملیاتی است که برای استحکام بنیه‌ ساختمان انجام می‌گیرد. همچنین برای مرحله نمای خانه نیز ابزار خاصی نیاز می باشد که باید خریداری گردد.

10- اجرای نمای خارجی و داخلی خانه: در نهایت باید نمای خارجی خانه طراحی و اجرا گردد و سپس به دکوراسیون داخلی خانه پرداخت.

نکته: نکته‌ مهمی که باید در ساخت خانه و ساخت برج به آن توجه داشت، تفاوت بین ساخت و ساز بتنی و ساختمان اسکلت فلزی است. مثلا ساختمان اسکلت فلزی در برابر آتش سوزی و حرارت کمتر از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد. همینطور اجرای اسکلت فلزی نسبت به ساختمان بتنی از سرعت بیشتری برخوردار است و مراحل ساخت ساختمان را سریعتر جلو خواهد برد. زیرا ساختمان اسکلت فلزی در تمام قسمت‌ها می‌تواند به صورت همزمان اجرا شود. فولاد به کار رفته نیز در ساختمان اسکلت فلزی، هزینه‌ بالاتری  نسبت به فولاد به کار رفته در ساختمان بتنی دارد. سازه‌های فلزی نسبت به سازه‌های بتنی از عمر بیشتری برخوردار می باشند.

 مشاوره رایگان جهت ساخت و ساز 02128427078

ساخت آپارتمان دارای چندین مرحله می باشد که در اینجا به این مراحل اشاره کرده ایم.

1- خرید زمین، اولین مرحله برای ساخت یک آپارتمان می باشد.

2- گرفتن تمام مجوزهای لازم ساختمانی شامل تشکیل پرونده، دستورنقشه، طراحی نقشه معماری، پرداخت عوارض و چاپ مجوزساخت می‌شود

.

3- انتخاب پیمانکار باتجربه کاری بالا و عقد قرارداد با پیمانکار

4- گودبرداری که باید به طور اصولی انجام شود تا کمترین خسارت متوجه مالک، کارگران و ساکنان خانه‌های مجاور شود.

5- آرماتوربندی برای همه خانه‌ها چه اسکلت بتنی باشد چه اسکلت فلزی انجام می‌شود. در آرماتوربندی با استفاده از میلگرد تمام سطح بنا شبکه بندی می‌شود.

6- قالب‌بندی از فعالیت‌های مقاوم‌‌سازی ساختمان به حساب می آید. پیش از قالب بندی به چرب کردن قالب‌ها می‌پردازند تا قالب‌ها در مرحله بعد به بتن نچسبند.

7- بتن‌ریزی یکی دیگر از مراحل ساخت آپارتمان است.

8- در ادامه مراحل ساخت خانه برای ساخت اسکلت معمولا از انواع اسکلت فلزی یا بتنی استفاده می‌شود ساخت آپارتمان 400 متری که هر دو روش قابل اطمینان هستند ولی چون اسکلت فلزی کمی هزینه بیشتری دارد بنابراین کارفرمایان به اجرای اسکلت بتنی تمایل بیشتری دارند.

9- پس از پایان یافتن ساخت اسکلت به ساخت سقف اقدام می‌شود.

10- دیوارچینی پس از تکمیل شدن طاق‌ها انجام می‌شود. معمولا دیوارچینی در ایران به وسیله آجر‌ها انجام می‌شود.

11- پس از دیوارچینی نوبت به اجرای تاسیسات مانند لوله‌کشی‌های گاز، آب و برق‌کشی اقدام می‌شود.

12- پس از دیوارچینی، چارچوب درها و قاب پنجره‌ها نصب می‌شود.

13- کف‌سازی به اجرای پوشش کف خانه گفته می‌شود که می‌تواند از جنس سرامیک، سنگ، کاشی یا چوب باشد.

14- پس از کف‌سازی، گچ‌کاری اجرا می‌شود و دیوارها و سقف تمام اتاق‌ها با گچ پوشانده می‌شود.

15- اجرای نما که می‌تواند از جنس سنگ، فلز، آجر، شیشه و سیمان باشد.

16- اجرای دکوراسیون داخلی آخرین مراحل ساخت آپارتمان می باشد و شامل کابینت، کمددیواری، نصب پکیچ‌رادیاتور، آیفون و… است.

مطالعه کنید.
نمای برج مسکونی

مقالات

ساخت آپارتمانساخت و سازساخت وساز

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *