طراحی نما

طراحی نما

بخش های زیر مجموعه اصول طراحی نما به شرح زیر هستند:

1) مصالح

2) ترکیب

3) مقیاس

4) تناسب

5) ریتم و آهنگ

6) شفافیت

7) پیوستگی

8) تجلی و بیان

9) رنگ

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن 02128427078 تماس بگیرید. 

طراحی نما

طراحی نما

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن 02128427078 تماس بگیرید. 

اصل اول: مصالح

انتخاب مصالح خوب و با کیفیت یکی از تصمیمات مهم در طراحی نمای ساختمان های خوب و فضاهای بزرگ است و در جلوه و تجلی یافتن نمای طراحی شده اهمیت ویژه ای دارد. پیام اصلی کیفیت و دوام مصالح در درازمدت، بالا بردن درک بی انتها و مستمر انسانی از فضاست.

مصالح هم چنین به درک کلی از مقیاس و بافت نمای ساختمان ها کمک می کنند. اجزاء منحصر به فردی از یک اندازه آشکار به ناظر اجازه می دهند که اندازه و مقیاس کلی نما را درک کند. بافت سطح به اضافه رنگ آن، بر روی کیفیت و جلوه دیداری و مقیاس و انعکاس نور آن تأثیر خواهد گذاشت.

طراحی نما

طراحی نما

اصول طراحی نما

اصل دوم: ترکیب

توازن و تعادل بصری باید در طراحی نما مورد توجه قرار گیرد. یک ابزار اصلی برای به دست آوردن تعادل استفاده از اصل همسازی و تناسب است. این اصل کاربردی در نما نظم را در اجزاء یک ترکیب ایجاد می کند و دسته ای از اجزاء با حفظ خط آسمان در آنها باعث ایجاد زیبایی بصری می شود. هر خط آسمان، ترکیبی است که می تواند هنگامی که به تناسب دست می یابیم به بالا رفتن زیبایی بصری کمک کند.

اصل سوم: مقیاس

مقیاس در طراحی نما وابسته به اندازه است که به درک ما از اندازه یک جزء ساختمان که وابسته به دیگر فرم ها و اشکال و بعد انسانی است اشاره دارد. دو نوع مقیاس وجود دارد: مقیاس کلی و مقیاس انسانی.

مقیاس کلی آن چیزی است که از فاصله دور از یک بنا دیده می شود برای مثال خط آسمان و مقیاس انسانی آن چیزی است که از اجزاء،  وقتی شخصی خیلی نزدیک به بناست دیده می شود برای مثال جزئیات ویترین یک مغازه. درنماهای مفید و خوب دو نوع مقیاس را با هم ترکیب می کنند که برای رسیدن به این هدف به مقیاس انسانی اهمیت بیشتری داده می شود. در واقع مقیاس انسانی می تواند به عنوان اندازه در ساخت جزئیات عناصر در نما استفاده شود. یک فضا می تواند با توانایی ما برای رسیدن به خارج و لمس جزئیات و بافت سنجیده شود.

طراحی نما

طراحی نما

هزینه طراحی نما

هزینه طراحی نما یا باید طبق اصول سازمان نظام مهندسی منطقه فعالیت کنید یا در غیر اینصورت هرگونه هزینه طراحی نما از طرح معماری ساده تا فاخر هر متر مربع بین 10 تا 150 هزار تومان انجام میشود و هر چثدر دتایل های طراحی سخت تر باشد هزینه طراحی بر اساس توافقات بین کارفرما و طراح هزینه بررسی میشود و در ضمن جهت محاسبه هزینه طراحی نما شما میتوانید عرض یا طول ساختمان*ارتفاع طبقات ساختمان =متراژ متربع نما * هزینه طراحی = هزینه کل طراحی نما به هیمن راحتی من در کنار شما هستم تماس بگیرید. 02128427078

اصل چهارم: تناسب

تناسب به ارتباط دو نسبت اشاره دارد برای مثال نسبت ارتفاع به عرض. در طراحی نما این می تواند به حجم کلی بنا و نیز تناسب  در و پنجره های داخل آن اشاره کند.

خصوصیات و ویژگی های معماری می تواند برای سازماندهی و درک حجم بزرگترین ساختمان ها استفاده شود. خصوصیات و برجستگی های بنا از قبیل ستون ها، پایه ها، و خط های آسمان و نمونه های آجر می تواند تقسیم بندی و تعیین موقعیت عمودی را در یک سطح بزرگ از نما انجام دهد. یکی از عواملی که باعث ایجاد تناسب در نما می شود، در و پنجره ها هستند که باید تعیین موقعیت عمودی در این ترکیب ها تقویت شود.

طراحی نما

طراحی نما

نحوه طراحی نما

اصل پنجم: ریتم و آهنگ

کاربرد ریتم در معماری و طراحی نما به نوعی تکرار منظم و هماهنگ در خط ها و قالب ها و شکل ها اشاره دارد. ترکیب های تکرار شده و فاصله گذاری ها به عنوان ابزار اولیه در ایجاد سازمان بندی بصری استفاده می شود.

عناصر انتخاب شده در طراحی نما چه در تکرار یک شکل حجمی یا جزئیات اجزاء باید مشخصه اصلی و اصالت نما را نمایان کنند.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن 02128427078 تماس بگیرید. 

اصل ششم: شفافیت

در طراحی نمای ساختمان های تجاری باید از پنجره های بزرگ استفاده شود تا فعالیت های داخلی با فضای بیرون به اشتراک گذاشته شود.

در نتیجه طراحی اجزاء و در و پنجره ها فرصتی را برای صورت گرفتن بسیاری از اصول دیگر طراحی نما فراهم می کند.

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما آجری

اصل هفتم: پیوستگی

در طراحی نما نماها باید از سه قسمت اصلی تشکیل شده باشند: پایه، بدنه، رأس. برای بیان بهتر می توان نما را به بدن انسان تشبیه کرد و این اجزاء را به پا، تنه (میانه بدن) و سر. پاها پایداری و دوام را فراهم می کنند و تنه (میانه بدن) بلندی و اندازه کلی را نشان می دهد و سر هم اصالت و شخصیت را فراهم می کند.

این بیان یک قاعده کلی و بی انتها را در روانشناسی بصری اظهار می کند. این شیوه بیان اجزاء امروزه ممکن است در تشابه های مختلف و دست یابی به کاربرد های مختلف تکنولوژی ارائه شود اما همیشه باید واضح و قابل شناسایی باشد.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن 02128427078 تماس بگیرید. 

طراحی نما مدرن

اصل هشتم: جلوه و بیان

اصل ساختاری جلوه و بیان، نماهایی با منطق بصری ماندگار را ایجاد می کند که میزانی از آرامش را برای شخصی که به آن نگاه می کند از طریق تأثیر بر درک مستقیم و حسی شخص فراهم می کند.

در طراحی نما مصالح باید با توجه به ساختار بنا انتخاب شوند و در نتیجه طراحی نما و خصوصیات مصالح باید ساختار بنا را به صورت درست و معتبر و با ابعاد و محدوده های آشکار نمایان کند.

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما ویلا

اصل نهم: رنگ

در طراحی نما آجری، بتن و سنگ و رنگ های ذاتی و ماندگاری دارند و می توانند حالت طبیعی خودشان را در هر آب و هوایی حفظ کنند. نقاشی می تواند برای تکمیل و تثبیت مصالح به کار رفته در نمای ساختمان استفاده شود.

طراحی نما آجری

-همواره باید این نكته را مد نظر داشت كه علل خرابی نماهای سنگی (سنگهای بادبر، مكعبی، لایه‌ای، رودخانه‌ای، سنگ پلاك (لوحه سنگ)، چند وجهی‌های منظم و نا منظم و …) یكی از عوامل زیر است:

نصب كردن ناصحیح سنگهای نما

استفاده از مصالح غیر استاندارد

اتصال و پیوستگی نا مناسب بین سنگهای نما و سطح زیر كار.

طراحی نما پس باید سعی شود كه هیچكدام از كارهای غیر اصولی فوق انجام نگیرد كه هم نما و هم مجموعه ساختمان دچار نقصان و خسارت جزیی یا كلی شوند. نا گفته نماند كه نم و رطوبت یكی از دلایل پیوستگی ناقص بین سنگهای نما و سطح زیر كار است، طراحی نما بنابراین خشك نگه داشتن سطح تماس این دو چه در زمان اجرا و چه بعد از آن كاملاً ضروری است. نما آجری در نما سازی های آجری بند كشی بین ردیفها به دو دلیل زیر باید به طرز كاملاً صحیح انجام شود: زیبایی هر چه بیشتر نمای ساختمان ممانعت از نفوذ آب، رطوبت، تغییرات یكباره و شدید دما، بخارت و گازهای مخرب، و اسیدی موجود در هوای محیط بداخل سیستمهای پوششی محافظ و جدا كننده ساختمان خصوصاً دیوارها.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن 02128427078 تماس بگیرید. 

طراحی نما کلاسیک

طراحی نما کلاسیک طراحی نما سنگ هاي مرمريت نيز بيشتر در فضاي داخلي ساختمانهاي مسكوني استفاده مي شود.

يكنواختي در سنگ هاي مرمريت از اهميت بالائي برخوردار است و هرچقدر سنگ ساده تر باشد، قيمت آن بالاتر است.

مرمريتي كه براي فضاي داخلي منزل مورد استفاده قرار مي گيرد با سنگ هائي كه براي نماي خارجي استفاده مي شود متفاوت است.

طراحی نما  سنگ هاي تراورتن به دليل حفره هائي كه در آنها مشاهده مي شود ممكن است يك نوع سنگ كم مقاومت بنظر برسند؛ در حالي كه اينطور نيست و سنگ تراورتن يكي از بادوام ترين سنگ ها براي نماي داخلي و خارجي ساختمانها محسوب مي‎شود.

حداقل عمر سنگهاي آهكي مانند مرمريت و تراورتن، 30 سال است و علاوه براين، با صيقل دادن این نوع سنگها، امكان تغيير و تميز شدن نماي آن پس از چند سال كاركرد فراهم مي‎شود، در حالي كه انجام اين كار براي سنگ‎هاي مصنوعي مانند كاشي و سراميك امكان پذير نيست.

طراحی نما رومی

طراحی نما يكي ازمصالحي كه این روزها به وفور درنماي ساختمانها مشاهده مي شود، استفاده ازسنگ است.

سنگ از مصالحي است كه با توجه به آلودگي هاي شهري، ديرتر از بقيه مصالح كثيف شده و تميز كردن آن هم نسبت به بقيه مصالح ساده تر است.

سنگ هاي طبيعي از دوام و زيبائي قابل توجهي برخوردار هستند و همين امر آنها را از سنگ هاي مصنوعي مانند سراميك متمايز مي كند.

سنگهاي موجود در نما بايد متراكم و داراي ساخت و بافت يكنواخت بوده، و درجه خلوص آنها حتي المقدور زياد باشد. در سطوح و خطوط مرئي سنگ نبايد لب پريدگي وجود داشته باشد و شكل سنگ بايد طوري باشد كه از شكل ديوار تبعيت كند.

ميزان رنگ پريدگي سنگهاي تزئيني نماي خارجي ساختمان در اثر آفتاب و هوازدگي نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
در به كاربردن مصالح براي نماي ساختمان، نما آجری بايد ميزان دوام آن را سنجيد و نبايد با هدف صرفه جوئي در هزينه به استفاده از كالايی بادوام پائين اقدام كرد، زيرا در اين صورت پس از گذشت مدتي، دوباره بايد هزينه اي براي تعويض آن متحمل شد.

طراحی نما کرتین وال

کرتین وال نوعی دیگر از نمای شیشه ای

بوده که به جای استفاده از فریم آهنی از

پروفیل های آلومینیوم  استفاده و نما به

صورت مشبک بوده وتلفیقی ازآلومینیوم

و شیشه می باشد . کرتین وال خود یک

سازه محسوب می شود.

طراحی نما فریم لس

طراحی نما فریم لس یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان ، نماهای فریم لس می باشد که زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بار گذاری مناسب را به صورت یکجا ارائه می دهد. طراحی نما در این سیستم ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندی کامل زیر سازی شده و پروفیل های آلومینیومی فریم نما روی این شبکه بندی قرار می گیرند. وجود لاستیکهای هوا بندی و آب بندی در اطراف فریم و شیشه باعث گردیده سطح نما کاملا ایزوله(آب بندی و هوا بندی) گردد و از نکات بسیار مهم این سیستم آن است که در سطح نما بیشتر شیشه دیده شده و آلومینیوم با ظرافت خاصی در کنار شیشه قرار می گیرد و در ضمن پنجره های باز شو نیز قابل رویت نمی باشد،همین امر باعث گردیده تا این سیستم مورد توجه اکثر طراحان ساختمان قرار گیرد.

طراحی نما لوور

لوورهای دوکی شکل آلومینیومی نسل جدیدی

از نورگیرها می باشند که بسیار مورد توجه مصرف کنندگان از جمله طراحان

پروژه های ساختمانی قرار گرفته اند.

سیستم ثابت: طراحی نما این سیستم از جمله پرمصرفترین نورگیرهای لووری در نوع خود   می باشند که به دلیل سادگی و اقتصادی بودن و امکان نصب مستقیم بر روی انواع سیستم های نمای شیشه ای، ورق کامپوزیت و هر نوع نمای دیگر طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

سیستم متحرک: این سیستم می تواند با سیستم کنترل از راه دور و یا سوییچی وجود دارد. طراحی نما این سیستم با اتصالات و قطعات خاص با تکنولوژی جدید که کاملاً اختصاصی می باشد به همراه سیستم ثابت با اتصالات ساده آماده .

لوور ها  علاوه بر  جلوگیری از تابش نورمستقیم  خورشید، مهندسین معمار را در طراحی نمای زیبا کمک می نماید.

طراحی نما کامپوزیت

طراحی نما کامپوزیت ورودی یكی از عناصر حایز اهمیت نما در ساختمان است كه محل و اهمیت طراحی آن به شكل مستقیم نمایانگر نقش و عملكرد ساختمان است.  لیكن به‌دلیل اهمیت اقتصادی كه سطوح ساخته شده داخلی برای سازندگان دارند، اغلب ورودی‌ها به فضاهای كم اهمیتی تنزل یافته اند. بیشترین مشكل زمانی است كه ورودی وسایل نقلیه به حیاط پاركینگ با ورودی خود ساختمان یكی شود. در این حالت فرد وارد شونده به ساختمان فقط یك راه باریك كنار دیوار برایش باقی می‌ماند. گاه نیز ورودی یك ساختمان مسكونی بیش از حد پرتجمل است، طراحی نما به‌ نحوی كه عملكرد ساختمان را دگرگون می‌سازد. زمانی هم ورودی به یك بنای بزرگ تنها با روزنه‌ای امكان پذیر می‌شود. تناسب ورودی و حجم ساختمان می تواند نقش مهمی در توجیه عملكرد و شكل ساختمان داشته باشد. تراس‌ها چشم اندازهای جدیدی نسبت به فضاهای بیرون برای ساختمان فراهم می‌آورند. بالكن‌ها نباید حالت موقت و ناپایداری كه در بیننده تصور به‌راحتی جدا شدن از بدنه ساختمان القا شود را داشته باشند. طراحی نما لبه بام حد و مرز ساختمان و آسمان است و از نظر بصری بام انتهای نماست. بام پوسته‌ای است كه بر سر ساختمان قرار دارد. بنابراین لبه بام نمی‌‌تواند بدون تفاوت با دیگر قسمت ها در آسمان رها شود. صورت ظاهر ساختمان و آنچه كه در برابر دید عموم قرار دارد، در واقع پر اهمیت ترین قسمت ساختمان در برابر عابران و سایر افراد غیر استفاده كننده از ساختمان است.  بررسی میدانی طرح ساختمانها با بناهای اطراف از لحاظ كیفیت طرح معماری، نمای ساختمان، تناسب حجم آن با ساختمان‌های اطراف، زیبایی طرح و مصا لح مورد استفاده و… نیز گامی موثر در بالا بردن كیفیت نماهای شهری است.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن 02128427078 تماس بگیرید.