ساخت نما

ساخت نما

ساخت نما، نما در لغت نامه دهخدا به معنای صورت ظاهری هر چیزی، طراحی نما آنچه كه در معرض دید و برابر چشم است، آنچه از بیرون سوی دیده می شود، منظره خارجی بنا و عمارت،‌ قسمت خارجی ساختمان و نماسازی، کتاب طراحی موزه فن روسازی ساختمان و ساختن نمای عمارت است. ساخت نما از زمانی كه زیبایی ظاهری و آرامش، آسایش و ایمنی هر چه بیشتر محل زیست بشر و صد البته صرفه جویی در مصرف انرژی برای ساختمانها مد نظر قرار گرفت، ساخت نما ایجاد نماهای با مصالح و شیوه های اجرایی متفاوت و متنوع در دستور كار مالكان و سازندگان ساختمانها قرار گرفته‌ است. طراحی نما نمای هر ساختمان در شكل‌دهی به مجموعه شهری كه در آن حضور دارد، موثر است. اگر به نمای یك ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری در مجموع از بین می‌رود. مسكن به عنوان یكی از نیازهای نخستین بشر، موزه ایران باستان ابتدایی ترین سوالی بوده كه انسان سعی در یافتن پاسخی مناسب و معقول برای آن بوده است، اما همیشه در برنامه ریزی‌های ملی به مسكن نه به عنوان محلی برای آسایش ساكنان در ابعاد عینی و ذهنی، بلكه به عنوان یك مشكل اقتصادی و فقط از این بعد بر خورد شده است.

طراحی و ساخت نما در تمامی سبک های معماری 

جهت مشاوره در زمینه طراحی نما و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

09335361344

ساخت نما

ساخت نما

طراحی نما

طراحی نما سازندگان و تولیدكنندگان مسكن آزاد به‌دلیل اینكه به‌دنبال فروش سریع و بازگشت سرمایه خود هستند، شرایط ساخت مسجد سعی در هر چه بیشتر مطرح كردن خود در محله مسكونی و نمایشی متمایز از بنای خود دارند و به همین دلیل یكی از دلایل عمده ناهماهنگی نمای ساختمان‌ها در سطح شهر هستند. نما در واقع یك سطح صاف و تخت نیست بلكه آن سطح انتقالی بین فضای داخل و خارج است كه با عقب نشستگی و پیش آمدگی، طراحی نما تراس و غیره با فضای داخل مسكن ارتباط پیدا می‌كند. نمای ساختمان باید به‌دنبال خلق یك كلیت هماهنگ به‌وسیله تناسب خوب پنجره ها، بازشوهای در، سایبان و محدوده سقف‌ها،‌ سازه عمودی و افقی، مصالح، رنگ، عناصر تزیینی و… باشد. ساخت نما پنجره‌ها همواره با دیگر عناصر دیوار، ‌سطوح باز و بسته، تیره وروشن، صاف و ناهموار را بوجود می آورند. به علت تكرار دوره ای پنجره ها، مسجد در ساختمان‌های چند طبقه، نظم كاملی به چشم می‌خورد. ساخت نما اما گاه به‌علت افزایش نور در طبقات بالاتر كاهش داده می‌شود و این نظم آهنگ خود را از دست می‌دهد. جداسازی عناصر افقی و عمودی تاثیر كلی در نما دارد. تناسبات عناصر ساختمان لازم است با كل ابعاد ساختمان مطابقت داشته باشد. طراحی نما برای مثال در ساختمان‌های كوتاه عریض، ابعاد عرضی غالب خواهد بود. در ساختمان‌های بلند عناصر باریك برتری خود رانشان می‌دهند. در و پنجره و نعل درگاه‌ها تاثیر خاصی در نما می‌گذارند. ساخت نما ناودان‌ها، سایه بانها، پیش آمدگی‌های سقف و بالكن‌ها ایجاد سایه های خاصی بر روی نما می‌كنند. تفاوت سطح ها باید در نما مشخص باشد. برای مثال بین طبقه همكف، سایر طبقات و طبقه انتهایی باید یك تفاوت اساسی وجود داشته باشد. تركیب كلی نما در واقع نظم در این تفاوت‌ها است.

ساخت نما

ساخت نما

ساخت نما مدرن

ساخت نما مدرن مصالح نما در رنگ، شكل، زبری و خشنی نما تاثیر می گذارد. طراحی نما مصالح بومی نشان می‌دهد كه نما مربوط به چه منطقه ای است. نمایی می تواند در طرح خود موفق باشد كه به این سوال‌ها پاسخ گوید. محدوده عمودی جانبی ساختمان كجاست؟ ساخت نما مدرن خط پایانی افقی ساختمانی چگونه است و مرز ساختمان در آسمان به چه شكل است؟ طراحی فروشگاه های زنجیره ای انتهای ساختمان چگونه به پایان می‌رسد؟ گوشه‌های ساختمان چه وضعی دارد؟ ساخت نما اگر ساختمان همسایه ای دارد ارتباط نمای ساختمان فعلی با نمای همسایه چگونه به پایان می رسد؟ ساخت نما گوشه های ساختمان چه وضعی دارد؟ اگر ساختمان همسایه دارد ارتباط نمای همسایه چگونه است و اگر در فضا قطع می شود این ارتباط چگونه است. محدوده های افقی ساختمان عبارتند از نقطه اتصال به آسمان ( محدوده پایانی ساختمان) نقطه اتصال به زمین (محل نشستن ساختمان بر زمین) و پوشش ساختمان مثل بام و شیروانی. محدوده پایانی ساختمان باید معنای اتمام ساختمان را با خود داشته باشد طراحی نما و طبقه همكف ساختمان را با خود داشته باشد و طبقه همكف ساختمان باید مفهوم نشستن ساختمان بر زمین را برساند. طبقه همكف باید در محدوده قد افراد كشش لازم را بر عابر پیاده و بیننده ایجاد كند. طراحی نما كنج یا گوشه نما در واقع محل برخورد دو نمای عمود بر هم است. ساخت نما كنج می‌تواند حالت عمود 90 درجه، نیم دایره یا سه وجهی را داشته باشد و هر كدام می تواند تاثیرات متفاوتی را در نما بگذارد. در یك میدان یا چهارراه هماهنگی كنجهای ساختمان هایی كه در چهار طرف آن قرار گرفته است می تواند در نمای شهری تاثیر زیبایی داشته باشد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

09335361344

ساخت نما

ساخت نما

ساخت نما سبز

 1. زیبا و دلپذیر شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان
 2. كاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال؛ هزینه ساخت فروشگاه زنجیره ای نما در ساختمان نقش یك عایق حرارتی و برودتی را ایفا می‌كند.
 3. نمای ساختمان بعنوان عایق صوتی ایده‌ال و مناسب؛ كاملاً واضح و روشن است كه طراحی نمای ساختمان نقش بسیار مهمی‌در كاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صداهای آزاردهنده محیط بیرون به فضای داخلی است.
 4. كمك به افزایش دوام و پایداری ساختمانها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان.

ساخت نمای کامپوزیت آلومینیوم

در کامپوزیت عموما دو ناحیه متمایز وجود دارد.

1- فاز پیوسته (ماتریس)

2-فاز ناپیوسته(تقویت کننده)

ساخت نما در یک کامپوزیت به طور کلی الیاف،عضو بار پذیر اصلی سازه هستند طراحی نما در حالیکه ماتریس آنها رادر محل وآرایش مطلوب نگاهداشته وبعنوان یک محیط منتقل کننده بار بین الیاف عمل میکند،به علاوه آنهارا از صدمات محیطی دراثربالارفتن دما ورطوبت حفظ می کند.

ساخت نما

ساخت نما

ساخت دیتیل کامپوزیت

ساخت نما ورق کامپوزیت آلومینیومی از 3 لایه عمده تشکیل می شود که 2 لایه آلومینیوم در دو طرف ورق به ضخامت 5/0 میلیمتر و یک لایه از جنس پلی اتیلن غیر سمی و غیر قابل احتراق به نام PVDF به ضخامت 3 میلیمتر در میان دو ورق آلومینیوم قرار دارد. هزینه ساخت سینما خانگی ساخت نما این لایه نقش عمده ای در انعطاف پذیری وعایق سازی ورق کامپوزیت آلومینیومی در مقابل صدا وحرارت ایجاد می کند. طراحی نما این ورق ها را می توان به اشکال مختلف درنما وداخل ساختمان به کاربرد.

طول ورقهای آلومینوم 1800 تا 3660 میلیمتر و پهنای 1200 تا 1220 میلیمتر و ضخامت 3 الی 6 میلیمتر می باشد.

عرض استاندارد : 1220 میلیمتر و عرض ماگزیمم : 1550 میلیمتر

طول استاندارد : 2440 میلیمتر و طول ماگزیمم : 6000 میلیمتر

ضخامت : از 3 الی 6 میلیمتر

رنگ متناسب با سفارش مشتری می باشد.

اندازه نامتعارف بنا به درخواست مشتری قابل تهیه می باشد.

هر مترمربع از پانل آلومینوم فقط 3.5 الی 5.5 کیلوگرم وزن دارد که عامل درمسائل زلزله و حمل و نقل می باشد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

09335361344

ساخت نما کامپوزیت

ساخت نما کامپوزیت

هزینه ساخت نما کامپوزیت

در این سیستم جهت اجرای کمربندی های اصلی زیر سازی از پروفیل های آهنی با مقطع مشخص و متناسب با ابعاد ساختمان و طرح مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی نما ساخت نما همچنین جهت ساخت شبکه ای از آکس بندی های افقی و عمودی متصل به کمربندی که محل نصب ورق های کامپوزیت و یا نمای شیشه را مشخص می کنند نیز از پروفیل های آهنی مشابه استفاده می گردد. طراحی نما با توجه به نوع سیستم فیکس آهن کلیه اتصالات آهنی بوسیله جوش انجام می پذیرد و تنها جهت نصب ورق های کامپوزیت بررسی پروفیل ها از نبشی های آلومینیومی استفاده می گردد. آب بندی در این سیستم توسط چسب سیلیکون و یا نوارهای لاستیکی صورت می پذیرد. اصول طراحی سینما طراحی نما در این سیستم جهت جلوگیری از خورندگی بین آهن و آلومینیوم از لاستیک دی الکتریکال استفاده می گردد. این سیستم دارای قابلیت رگلاژ بیشتری نسبت به سیستم فیکس آهن و همچنین به علت استفاده از آلومینیوم،سازه سبک تر نسبت به فیکس آهن می باشد.

ساخت نما شیشه ای

طراحی نما شیشه ای براساس شواهد تاریخی، در قرن ششم میلادی برای نخستین بار دركلیسایی در قسطنطنیه از شیشه بعنوان یك مصالح ساختمانی استفاده شد.قصركریستال لندن اولین ساختمان شیشه‌ای بود كه در سال 1851 احداث شد. البته در ابتدای امراستفاده ازشیشه دركارهای ساختمانی بااستقبال چندانی ربرو نشد، ولی با گذر زمان و با پیشرفتهای چشمگیری كه در كار تولید انواع شیشه ها، از جمله شیشه های نشكن، دو یا چند جداره عایق صدا و حرارت،شیشه های رفلكسی و… بوجود آمد، هر روز به میزان استفاده از اقسام مختلف طراحی نما شیشه بعنوان یك مصالح ساختمانی بسیار زیبا، ساخت نما عایق و در عین حال با صرفه اقتصادی افزوده می‌شود. علاوه بر مزایای فوق یكی دیگر از محاسن عمده استفاده از شیشه در ساختمان، فراهم شدن امكان دید وسیع و روشنایی كافی برای ساكنان است كه در صورت استفاده از انواع خاص آن این دید می‌تواند ساخت نما فقط از داخل به خارج باشد و نوری هم كه وارد فضای داخل می‌شود، عاری از هر گونه اشعه مضر خورشید باشد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

09335361344

ساخت نما فریم لس

ساخت نما فریم لس

ساخت نما لوور

در این سیستم می توان با استفاده از تیغه هایی با مقطع دوکی شکل نماهایی ظریف و بسیار زیبا به وجود آورد که ماحصل آن علاوه بر زیبایی نما سایبان های کاربردی و مفید است.این سیستم متشکل از سه قطعه اصلی می باشد که با اتصال به سازه بوجود آورنده مجموعه لوور می باشند. طراحی نما این سه قطعه عبارتند از قطعه اتصال به سازه که با نام خورشیدی شناخته می شود و دارای دندانه هاییی باشد که کلیت قرارگیری لوورها را از زاویه صفر درجهحداکثر تا 67/5 درجه امکان پذیر می سازد. ساخت نما قطعه دوم با نام منقاری شناخته می شود تعریف بلند مرتبه سازی که نگهدارنده ی قطعه اصلی می باشد و با دندانه هایی که در قسمت انتهایی آن می باشد از یک سمت به خورشیدی و از سوی دیگر به قطعه اصلی متصل میشود. ودر نهایت قطعه اصلی است که با مقطع دوکی شکل روی قطعه منقاری قرار گرفته و کلیت نما را می سازد.

ساخت نما فریم لس

 1. غیر قابل تشخیص بودن فریم های باز شو از خارج ساختمان
 2. قابلیت نصب از داخل بنا و بدون استفاده از داربست
 3. امکان بهره گیری از باز شو مخفی در نما
 4. نصب ساده و تعویض آسان شیشه
 5. عدم انتقال تنش های سازه اصلی بنا بر شیشه
 6. عملکرد مستقل هر یک از فریم ها در برابر زلزله
 7. امکان استفاده از رنگهای متفاوت در نما
 8. امکان ایجاد سطوح عایق صوت و حرارت با پروفیل های Thermal Break
 9. آب بندی و هوا بندی موثر
 10. سبکی وزن
ساخت نما فریم لس

ساخت نما فریم لس

مزایا و معایب نمای فریم لس

ساخت نما فریم لس شیشه عایق از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده که توسط میله جدا کننده (اسپیسر) در محیط پیرامون آنها از یکدیگر فاصله پیدا میکنند و بین لایه های شیشه نیز هوا یا گازی مخصوص قرارمیگیرد ساخت المان شهری طراحی نما عایق حرارتی و بهینه سازی مصرف انرژی و سوخت عایق صوتی و کاهش آلودگی ناشی از آن کاهش امکان تشکیل قطرات آب بر روی سطح شیشه کنترل شرایط دمای محیط ساخت نما شیشه های دوجداره در زمستان حرارت بیشتری را در داخل ساختمان نگه داشته و در تابستان نیز ورود گرما را به داخل کاهش می دهند و به میزان قابل توجهی سبب افزایش کارائی سیستم تهویه مطبوع میگردند.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

09335361344

ساخت نما کرتین وال

ساخت نما در این سیستم بدلیل اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم بزرگ می باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است احتیاجی به شبکه بندی جهت زیر سازی نما نمی باشد و خود پروفیل بوسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ می باشد دفتر معماری در لواسان به ساختمان متصل می شوند. ساخت نما استفاده از درپوش های ویژه در Facecape و عدم وجود این درپوش ها در Fullframeless از بارز ترین وجوه تمایز این دو سیستم می باشد. در طراحی نما پروفیل های این سیستم مباحث مربوط به زلزله, باد و محاسبات استاتیکی رعایت شده و مصالح مورد نیاز هر پروژه بنا به اقتضای هر پروژه جداگانه محاسبه و خصوصیات پروفیل کرتین وال مربوطه مشخص می گردد.

ساخت نما کرتین وال

ساخت نما کرتین وال

ساخت نما رومی

ساخت نما رومی گرانيت از جمله سنگهائي است كه داراي خواص مفيد و منحصر به فرد است. ساخت نما اين خصائص به دليل طي كردن پروسه خاص و پيچيده در زمان تشكيل اين سنگ ایجاد شده و به همین دلیل گرانيت در مصالح سنگي امروزي مورد توجه بسيار قرار گرفته است. طراحی نما سنگ گرانيت داراي مقاومت و سختي زيادی است و در رویاروئي با عوامل طبيعي (زلزله، آتش سوزي و …) مقاومت بسیاری دارد. این سنگ تنوع زیادی در رنگ دارد كه مي توان با توجه به فرم و موقعيت ساخت نما، رنگ آن را انتخاب کرد. طراحی آپارتمان 50 متری اين سنگ ها داراي زيبائي چشم نوازي هستند و به كاربردن آنها در نماي ساختمان، باعث ایجاد زیبایی بصری در نما می شود. اما نكته مهم و قابل توجه درباره گرانیت، اين است كه اين سنگ ها داراي خاصيت راديو اكتيو هستند.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

09335361344

ساخت نما رومی

ساخت نما رومی

ساخت نما آپارتمان

ساخت نما بند كشی صحیح و اصولی با ملات ریزدانه و پرمایهء مناسب و متراكم برای زیبایی بیشتر و نیز ممانعت ازنفوذ آب و رطوبت بداخل دیوارنما و دیوار زیرین. نصب آبچكانها و قرنیزهای شیبدار برای ممانعت ازنفوذ آب و رطوبت بداخل ساختمان تمیز كردن سطح زیرین نما قبل از نما كاری در صورت استفاده از نماهای آجری، برای جلوگیری از جذب آب ملات توسط آجرهای نما، زنجاب كردن آجرها و نیز بكارگیری ملات با نسبت آب و سیمان و ماسه و آهك مناسب با قدرت چسبندگی و مقاومت مناسب. در این نوع نما، چیدن آجرها بصورت كله وراسته برای مشاركت آجرهای نما در باربری سازه و همچنین به منظور پیوستگی آجر نما با آجرهای پشت ِكار لازم است. طراحی نما آجر البته نباید فراموش كرد. ساخت آپارتمان ده طبقه ساخت نما كه انجام نماهای آجری باید در شرایط محیطی مناسب و با دما و میزان رطوبت استاندارد و بدون یخبندان صورت گیرد. ذكر این نكته هم لازم است كه آجر مصرفی در نمای ساختمان با آجرهایی كه در دیوارهای تیغه‌ای یا باربر مصرف می‌شوند متفاوتند. علاوه بر این، این آجرها باید فاقد هرگونه ترك خوردگی، شوره زدگی و آلودگی های شیمیایی باشند و البته بایستی در برابر شرایط نامساعد محیطی از جمله یخبندان های شدید مقاومت بالایی داشته باشند.

ساخت نما ویلا

ساخت نما ویلا

طراحی نما

بخش های زیر مجموعه اصول طراحی نما به شرح زیر هستند:

1) مصالح

2) ترکیب

3) مقیاس

4) تناسب

5) ریتم و آهنگ

6) شفافیت

7) پیوستگی

8) تجلی و بیان

9) رنگ

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی و اجراء نما با شماره تلفن 09335361344 تماس بگیرید. 

طراحی نما

طراحی نما

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی و اجراء نما با شماره تلفن 09335361344 تماس بگیرید. 

اصل اول: مصالح

انتخاب مصالح خوب و با کیفیت یکی از تصمیمات مهم در طراحی نمای ساختمان های خوب و فضاهای بزرگ است و در جلوه و تجلی یافتن نمای طراحی شده اهمیت ویژه ای دارد. پیام اصلی کیفیت و دوام مصالح در درازمدت، هزینه ساخت نما بالا بردن درک بی انتها و مستمر انسانی از فضاست. ساخت نما مصالح هم چنین به درک کلی از مقیاس و بافت نمای ساختمان ها کمک می کنند. ساخت کاخ اجزاء منحصر به فردی از یک اندازه آشکار به ناظر اجازه می دهند که اندازه و مقیاس کلی نما را درک کند. هتل با رویکرد معماری ایرانی بافت سطح به اضافه رنگ آن، بر روی کیفیت و جلوه دیداری و مقیاس و انعکاس نور آن تأثیر خواهد گذاشت.

طراحی نما

طراحی نما

اصول طراحی نما

اصل دوم: ترکیب

توازن و تعادل بصری باید در طراحی نما مورد توجه قرار گیرد. یک ابزار اصلی برای به دست آوردن تعادل استفاده از اصل همسازی و تناسب است. ساخت نما این اصل کاربردی در نما نظم را در اجزاء یک ترکیب ایجاد می کند و هزینه ساخت نما دسته ای از اجزاء با حفظ خط آسمان در آنها باعث ایجاد زیبایی بصری می شود. هر خط آسمان، ترکیبی است که می تواند هنگامی که به تناسب دست می یابیم به بالا رفتن زیبایی بصری کمک کند.

اصل سوم: مقیاس

مقیاس در طراحی نما وابسته به اندازه است که به درک ما از اندازه یک جزء ساختمان که وابسته به دیگر فرم ها و اشکال و بعد انسانی است اشاره دارد. دو نوع مقیاس وجود دارد: مقیاس کلی و مقیاس انسانی. ساخت نما مقیاس کلی آن چیزی است که از فاصله دور از یک بنا دیده می شود برای مثال خط آسمان و مقیاس انسانی آن چیزی است که از اجزاء، وقتی شخصی خیلی نزدیک به بناست دیده می شود مشارکت در ساخت آپارتمان رشت هزینه ساخت نما برای مثال جزئیات ویترین یک مغازه. درنماهای مفید و خوب دو نوع مقیاس را با هم ترکیب می کنند که برای رسیدن به این هدف به مقیاس انسانی اهمیت بیشتری داده می شود. در واقع مقیاس انسانی می تواند به عنوان اندازه در ساخت جزئیات عناصر در نما استفاده شود. یک فضا می تواند با توانایی ما برای رسیدن به خارج و لمس جزئیات و بافت سنجیده شود.

طراحی نما

طراحی نما

هزینه طراحی نما

هزینه طراحی نما یا باید طبق اصول سازمان نظام مهندسی منطقه فعالیت کنید یا در غیر اینصورت هرگونه هزینه طراحی نما از طرح معماری ساده تا فاخر هر متر مربع بین 10 تا 150 هزار تومان انجام میشود و هر چثدر دتایل های طراحی سخت تر باشد هزینه طراحی بر اساس توافقات بین کارفرما و طراح هزینه بررسی میشود و در ضمن جهت محاسبه هزینه ساخت نما شما میتوانید عرض یا طول ساختمان*ارتفاع طبقات ساختمان = متراژ متربع نما * هزینه طراحی = هزینه کل به هیمن راحتی من در کنار شما هستم تماس بگیرید. 09335361344

اصل چهارم: تناسب

تناسب به ارتباط دو نسبت اشاره دارد برای مثال نسبت ارتفاع به عرض تقسیم واحدها در مشارکت در ساخت در  این می تواند به حجم کلی بنا و نیز تناسب در و پنجره های داخل آن اشاره کند. ساخت نما خصوصیات و ویژگی های معماری می تواند برای سازماندهی و درک حجم بزرگترین ساختمان ها استفاده شود. هزینه ساخت نما خصوصیات و برجستگی های بنا از قبیل ستون ها، پایه ها، و خط های آسمان و نمونه های آجر می تواند تقسیم بندی و تعیین موقعیت عمودی را در یک سطح بزرگ از نما انجام دهد. یکی از عواملی که باعث ایجاد تناسب در نما می شود، در و پنجره ها هستند که باید تعیین موقعیت عمودی در این ترکیب ها تقویت شود.

طراحی نما

طراحی نما

نحوه طراحی نما

اصل پنجم: ریتم و آهنگ

کاربرد ریتم در معماری و به نوعی تکرار منظم و هماهنگ در خط ها و قالب ها و شکل ها اشاره دارد. ترکیب های تکرار شده و فاصله گذاری ها به عنوان ابزار اولیه در ایجاد سازمان بندی بصری استفاده می شود. ساخت نما عناصر انتخاب شده در طراحی نما چه در تکرار یک شکل حجمی یا جزئیات اجزاء باید مشخصه اصلی و اصالت نما را نمایان کنند.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی و اجراء نما با شماره تلفن 09335361344 تماس بگیرید. 

اصل ششم: شفافیت

در طراحی نمای ساختمان های تجاری باید از پنجره های بزرگ استفاده شود تا فعالیت های داخلی با فضای بیرون به اشتراک گذاشته شود. ساخت نما در نتیجه طراحی اجزاء و در و پنجره ها فرصتی را برای صورت گرفتن بسیاری از اصول دیگر فراهم می کند.

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما آجری

اصل هفتم: پیوستگی

در طراحی نما نماها باید از سه قسمت اصلی تشکیل شده باشند: درآمد ساخت و ساز ساختمان ساخت نما پایه، بدنه، رأس. برای بیان بهتر می توان نما را به بدن انسان تشبیه کرد و این اجزاء را به پا، تنه (میانه بدن) و سر پاها پایداری و دوام را فراهم می کنند و تنه (میانه بدن) هزینه ساخت نما بلندی و اندازه کلی را نشان می دهد و سر هم اصالت و شخصیت را فراهم می کند.

این بیان یک قاعده کلی و بی انتها را در روانشناسی بصری اظهار می کند. ساخت نما این شیوه بیان اجزاء امروزه ممکن است در تشابه های مختلف و دست یابی به کاربرد های مختلف تکنولوژی ارائه شود اما همیشه باید واضح و قابل شناسایی باشد.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی و اجراء نما با شماره تلفن 09335361344 تماس بگیرید. 

طراحی نما مدرن

اصل هشتم: جلوه و بیان

اصل ساختاری جلوه و بیان، هزینه ساخت نما نماهایی با منطق بصری ماندگار را ایجاد می کند که میزانی از آرامش را برای شخصی که به آن نگاه می کند ساخت نما از طریق تأثیر بر درک مستقیم و حسی شخص فراهم می کند.

در طراحی نما مصالح باید با توجه به ساختار بنا انتخاب شوند و در نتیجه طراحی نما و محوطه سازی در معماری خصوصیات مصالح باید ساختار بنا را به صورت درست و معتبر و با ابعاد و محدوده های آشکار نمایان کند.

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما ویلا

اصل نهم: رنگ

در طراحی نما آجری، بتن و سنگ و رنگ های ذاتی و ماندگاری دارند و می توانند هزینه ساخت نما حالت طبیعی خودشان را در هر آب و هوایی حفظ کنند. ساخت نما نقاشی می تواند برای تکمیل و تثبیت مصالح به کار رفته در نمای ساختمان استفاده شود.

طراحی نما آجری

-همواره باید این نكته را مد نظر داشت كه علل خرابی نماهای سنگی ساخت نما هزینه ساخت نما (سنگهای بادبر، مكعبی، لایه‌ای، رودخانه‌ای، سنگ پلاك (لوحه سنگ)، چند وجهی‌های منظم و نا منظم و …) یكی از عوامل زیر است:

نصب كردن ناصحیح سنگهای نما

استفاده از مصالح غیر استاندارد

اتصال و پیوستگی نا مناسب بین سنگهای نما و سطح زیر كار.

طراحی نما پس باید سعی شود كه هیچكدام از كارهای غیر اصولی فوق انجام نگیرد كه هم نما و هم مجموعه ساختمان دچار نقصان و خسارت جزیی یا كلی شوند. نا گفته نماند كه نم و رطوبت یكی از دلایل پیوستگی ناقص بین سنگهای نما و سطح زیر كار است، ساخت نما و طراحی نما بنابراین خشك نگه داشتن سطح تماس این دو چه در زمان اجرا و چه بعد از آن كاملاً ضروری است. ساخت رستوران نما آجری در نما سازی های آجری بند كشی بین ردیفها به دو دلیل زیر باید به طرز كاملاً صحیح انجام شود: زیبایی هر چه بیشتر نمای ساختمان ممانعت از نفوذ آب، رطوبت، تغییرات یكباره و شدید دما، بخارت و گازهای مخرب، و اسیدی موجود در هوای محیط بداخل سیستمهای پوششی محافظ و جدا كننده ساختمان خصوصاً دیوارها.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن 09335361344 تماس بگیرید. 

طراحی نما کلاسیک

طراحی نما کلاسیک سنگ هاي مرمريت نيز بيشتر در فضاي داخلي ساختمانهاي مسكوني استفاده مي شود. يكنواختي در سنگ هاي مرمريت از اهميت بالائي برخوردار است و هرچقدر سنگ ساده تر باشد، قيمت آن بالاتر است مرمريتي كه براي فضاي داخلي منزل مورد استفاده قرار مي گيرد با سنگ هائي كه براي نماي خارجي استفاده مي شود متفاوت است سنگ هاي تراورتن به دليل حفره هائي كه در آنها مشاهده مي شود ممكن است يك نوع سنگ كم مقاومت بنظر برسند؛ در حالي كه اينطور نيست و سنگ تراورتن يكي از بادوام ترين سنگ ها براي نماي داخلي و خارجي ساختمانها محسوب مي‎شود. ساخت نما حداقل عمر سنگهاي آهكي مانند مرمريت و تراورتن، 30 سال است و علاوه براين، با صيقل دادن این نوع سنگها، امكان تغيير و تميز شدن نماي آن پس از چند سال كاركرد فراهم مي‎شود، هزینه ساخت نما در حالي كه انجام اين كار براي سنگ‎هاي مصنوعي مانند كاشي و سراميك امكان پذير نيست.

طراحی نما رومی

طراحی نما يكي ازمصالحي كه این روزها به وفور درنماي ساختمانها مشاهده مي شود، استفاده ازسنگ است. سنگ از مصالحي است كه با توجه به آلودگي هاي شهري، ديرتر از بقيه مصالح كثيف شده و تميز كردن آن هم نسبت به بقيه مصالح ساده تر است. سنگ هاي طبيعي از دوام و زيبائي قابل توجهي برخوردار هستند و همين امر آنها را از سنگ هاي مصنوعي مانند سراميك متمايز مي كند. سنگهاي موجود در نما بايد متراكم و داراي ساخت و بافت يكنواخت بوده، و درجه خلوص آنها حتي المقدور زياد باشد. در سطوح و خطوط مرئي سنگ نبايد لب پريدگي وجود داشته باشد و شكل سنگ بايد طوري باشد كه از شكل ديوار تبعيت كند. ميزان رنگ پريدگي سنگهاي تزئيني نماي خارجي ساختمان در اثر آفتاب و هوازدگي نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. ساخت نما در به كاربردن مصالح براي نماي ساختمان، نما آجری بايد ميزان دوام آن را سنجيد و نبايد با هدف صرفه جوئي در هزينه به استفاده از كالايی بادوام پائين اقدام كرد، زيرا در اين صورت پس از گذشت مدتي، دوباره بايد هزينه اي براي تعويض آن متحمل شد.

طراحی نما کرتین وال

کرتین وال نوعی دیگر از نمای شیشه ای بوده که به جای استفاده از فریم آهنی از پروفیل های آلومینیوم استفاده و نما به صورت مشبک بوده وتلفیقی ازآلومینیوم و شیشه می باشد. ضوابط طراحی مجتمع مسکونی pdf ساخت نما کرتین وال خود یک سازه محسوب می شود.

طراحی نما فریم لس

طراحی نما فریم لس یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان، هزینه ساخت نما نماهای فریم لس می باشد که زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بار گذاری مناسب را به صورت یکجا ارائه می دهد. در این سیستم ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندی کامل زیر سازی شده و پروفیل های آلومینیومی فریم نما روی این شبکه بندی قرار می گیرند. وجود لاستیکهای هوا بندی و آب بندی در اطراف فریم و شیشه باعث گردیده سطح نما کاملا ایزوله(آب بندی و هوا بندی) گردد و از نکات بسیار مهم این سیستم آن است که در سطح نما بیشتر شیشه دیده شده و ساخت نما آلومینیوم با ظرافت خاصی در کنار شیشه قرار می گیرد و در ضمن پنجره های باز شو نیز قابل رویت نمی باشد،همین امر باعث گردیده تا این سیستم مورد توجه اکثر طراحان ساختمان قرار گیرد.

طراحی نما لوور

لوورهای دوکی شکل آلومینیومی نسل جدیدی از نورگیرها می باشند که بسیار مورد توجه مصرف کنندگان از جمله طراحان پروژه های ساختمانی قرار گرفته اند. سیستم ثابت: طراحی نما این سیستم از جمله پرمصرفترین نورگیرهای لووری در نوع خود می باشند که به دلیل سادگی و اقتصادی بودن و امکان نصب مستقیم بر روی انواع سیستم های نمای شیشه ای، ورق کامپوزیت و هر نوع نمای دیگر طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. سیستم متحرک: ساخت نما این سیستم می تواند با سیستم کنترل از راه دور و یا سوییچی وجود دارد. این سیستم با اتصالات و قطعات خاص با تکنولوژی جدید که کاملاً اختصاصی می باشد به همراه سیستم ثابت با اتصالات ساده آماده لوور ها علاوه بر جلوگیری از تابش نورمستقیم خورشید، مهندسین معمار را در کمک می نماید.

طراحی نما کامپوزیت

طراحی نما کامپوزیت ورودی یكی از عناصر حایز اهمیت نما در ساختمان است كه محل و اهمیت طراحی آن به شكل مستقیم نمایانگر نقش و عملكرد ساختمان است. لیكن به‌دلیل اهمیت اقتصادی كه سطوح ساخته شده داخلی برای سازندگان دارند، ساخت نما اغلب ورودی‌ها به فضاهای كم اهمیتی تنزل یافته اند. بیشترین مشكل زمانی است كه ورودی وسایل نقلیه به حیاط پاركینگ با ورودی خود ساختمان یكی شود. در این حالت فرد وارد شونده به ساختمان فقط یك راه باریك كنار دیوار برایش باقی می‌ماند. گاه نیز ورودی یك ساختمان مسكونی بیش از حد پرتجمل است، طراحی نما به‌ نحوی كه عملكرد ساختمان را دگرگون می‌سازد. هزینه ساخت نما زمانی هم ورودی به یك بنای بزرگ تنها با روزنه‌ای امكان پذیر می‌شود. هزینه ساخت ویلا با ساندویچ پانل تناسب ورودی و حجم ساختمان می تواند نقش مهمی در توجیه عملكرد و شكل ساختمان داشته باشد. تراس‌ها چشم اندازهای جدیدی نسبت به فضاهای بیرون برای ساختمان فراهم می‌آورند. بالكن‌ها نباید حالت موقت و ناپایداری كه در بیننده تصور به‌راحتی جدا شدن از بدنه ساختمان القا شود را داشته باشند. لبه بام حد و مرز ساختمان و آسمان است و از نظر بصری بام انتهای نماست. بام پوسته‌ای است كه بر سر ساختمان قرار دارد. بنابراین لبه بام نمی‌‌تواند ساخت نما بدون تفاوت با دیگر قسمت ها در آسمان رها شود. صورت ظاهر ساختمان و آنچه كه در برابر دید عموم قرار دارد، در واقع پر اهمیت ترین قسمت ساختمان در برابر عابران و سایر افراد غیر استفاده كننده از ساختمان است. بررسی میدانی طرح ساختمانها با بناهای اطراف از لحاظ كیفیت طرح معماری، نمای ساختمان، تناسب حجم آن با ساختمان‌های اطراف، زیبایی طرح و مصا لح مورد استفاده و… نیز گامی موثر در بالا بردن كیفیت نماهای شهری است.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن 09335361344 تماس بگیرید. 

تماس با ما