ساخت آپارتمان

ساخت آپارتمان 

طراحی و ساخت آپارتمان با رویکرد BIM 

ساخت آپارتمان مطلوب چه ویژگی هایی دارد؟

_

در ساخت آپارتمان باید به نکات بسیار زیادی توجه کرد، زیرا ساختمان ها و آپارتمان ها دارای تعداد واحد های غیر مشخص، متراژ و طراحی متفاوت می باشند. برخی از آپارتمان ها داری وسعت بسیار زیادی بوده و معماران و مهندسین ساختمان می توانند به راحتی نقشه مورد نظر خود را طراحی و اجرا کنند. اما امروزه با افزایش جمعیت و گران شدن زمین و کمبود فضای لازم برای ساخت آپارتمان، طراحی آپارتمان و نقشه کشی مربوط به آن یک چالش محسوب می شود و هر کسی نمی تواند به درستی تمامی قسمت های مورد نیاز آپارتمان مطلوب و در خور را ایجاد کند. اما برخی از مهندسین نخبه و با تجربه دارای روش های بسیار هوشمندانه ای هستند که می توانند به بهترین نحو از تمامی بخش های کوچک زمین در ساخت آپارتمان استفاده کنند و بهترین شکل ممکن را از تمامی محدودیت های پیش رو ایجاد کنند و از تمامی فضا در ساخت و طراحی آپارتمان استفاده نمایند. شرکت طراحی اویم شاهانه با بهره گیری از تکنولوژی های روز و همچنین مهندسین آموزش دیده در دوره های ساخت منازل مسکونی در سطح جهانی، تمامی استانداردهای لازم برای ساخت و ساز آپارتمان را رعایت کرده و مناسب ترین و مطلوب ترین آپارتمان را با کمترین هزینه برای شما ایجاد می کند. اما توجه به این نکته ضروری است که به دلیل نوسان بالا و همچنین تورم در قیمت گذاری اجناس و مصالح ساختمانی، هزینه ساخت و طراحی آپارتمان به صورت دقیق محاسبه نمی شود. اما به طور حدودی می توان هزینه ساخت ساختمان های مختلف را بر اساس نوع جواز، نوع مصالح از نظر ایرانی و خارجی بودن، نوع اسکلت و … تخمین زد.

ساخت آپارتمان

طراحی آپارتمان

ساخت و ساز
_

مراحل ساخت آپارتمان

نحوه ساخت آپارتمان

03

آرماتور بندی و اسکلت ساختمان

یکی دیگر از بخش های مهم و کاربردی در بالا بردن ایمنی و استحکام آپارتمان توجه به آرماتور بندی، ستون ها و بتن ها می باشد. اگر ساخت آپارتمان از نوع بتنی باشد، آرماتور بندی آن باید به گونه ای باشد که به هیچ وجه ایمنی آن دچار خطر نشود، زیرا بتن با توجه به نوع مصالح بکارگیری شده می تواند دچار شکستگی، خرد شدن و … شود و توجه به آرماتور بندی آن بسیار مهم می باشد. مرحله بسیار مهم دیگری که برای افزایش ایمنی باید رعایت گردد، بکارگیری ستون و اسکلت می باشد. بر اساس میزان بار حاصل از آپارتمان و طراحی آن، بایستی ستون مناسبی را انتخاب کرد. ستون ها نیز دارای انواع مختلفی بوده که هر کدام در قسمتی از ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گیرد.

02

پی گذاری آپارتمان

مهمترین بخش در ساخت تمامی منازل، ادارات و … پی گذاری می باشد. هر ساختمان، برج، مسجد، آپارتمان، ورزشگاه و تمامی ساخت و سازهایی که در دور اطراف خود میبینید قبل از اینکه پدید آیند دارای پی مستحکم و قدرتمندی می باشند تا استحکام آن را حفظ کند. در واقع این بخش از ساخت آپارتمان، اصلی ترین بخش در ساخت و سازها می باشد. پی در یک آپارتمان نقش خنثی کردن تمامی نیروهای وارده به اپارتمان و انتقال آن به زمین را بازی می کند. اگر پی بر اساس استاندارد ساخته شده باشد، مطمئنا دارای استحکام بالایی بوده و هر گونه عوامل مزاحم نظیر ارتعاشات حاصل از زلزله، عبور کامیون های بزرگ و … بر روی آپارتمان بی تاثیر خواهد بود.

01

گودبرداری آپارتمان

گودبرداری در واقع به عملیات حفر زمین گفته می شود. که این میزان حفر دارای ارتفاع متفاوتی بوده و با توجه به ارتفاع آپارتمان، حفر می شود. هر چقدر آپارتمان ما دارای ارتفاع بالاتری باشد، بالطبع باید گودبرداری بیشتر باشد. میزان حفر آن نیز با توجه به استانداردهای خاصی می باشد که توسط مهندسین ساختمان انجام می شود. زمانی که میزان گودبرداری به طور کامل مشخص شد، نوبت به پی گذاری برای ساخت آپارتمان فرا می رسد. اما برای اینکه استحکام پی در همین ابتدای کار بالا برود و بتواند کل وزن ساختمان را به زمین منتقل کند، لازم است اندکی سیمان بر روی زمین قرار داده شود و سپس پی گذاری انجام شود.

طراحی آپارتمان
06

عایق کاری

به منظور افزایش حس آرامش ساکنین در آپارتمان بهتر است، عایق کاری ساختمان را به درستی انجام دهید. عایق کاری شامل پوشاندن تمامی درزهای آپارتمان می باشد تا از هدر رفتن انرژی به بیرون جلوگیری کند. مثلا استفاده از پنجره های دوجداره به منظور جلوگیری از نشت گرما به بیرون در فصل زمستان و یا جلوگیری از بیرون رفتن سرما حاصل از کولر در فصل تابستان می باشد.

05

تاسیسات و لوله کشی

تاسیسات ساختمانی یکی دیگر از بخش های مهم در ساخت آپارتمان می باشد که باید در بخش های خاصی از آپارتمان قرار گیرد و باید دارای تهویه مناسب باشد. لوله کشی آپارتمان نیز باید بر طبق قوانین نظام مهندسی و در ارتفاع های استاندارد نصب شود.

04

ساخت راه پله

طراحی راه پله ها باید بر طبق اصول و ضوابط خاصی انجام شود. ارتفاع مناسب هر پله و همچنین طول مناسب آن باید کاملا استاندارد باشد و فضای لازم برای رفت و آمد ساکنین آپارتمان را ایجاد کند.

هزینه ساخت آپارتمان

_

هزینه مربوط به ساخت آپارتمان شاید اولین نکته ای باشد که ذهن تمام مالکان زمین را برای طراحی آپارتمان به خود درگیر می کند. زیرا داشتن اطلاعات کافی در مورد هزینه ها می تواند به برنامه ریزی دقیق آن ها کمک کرده و با توجه به بودجه ای که در اختیار دارند به آپارتمان مورد علاقه خود دست پیدا کنند. از مهمترین این عوامل می توان به: موقعیت جغرافیایی زمین، بکارگیری انواع اسکلت ساختمانی، نوع مصالح ساختمانی بکار رفته در ساخت و ساز که شامل خارجی و ایرانی می باشد، تعداد طبقات و واحدهای آن، استفاده از عایق کاری های متفاوت، طراحی و بکارگیری دکوراسیون و استفاده از نماهای مختلف می باشد. اما به طور تخمینی می توان هزینه ساخت آپارتمان را حدود متری 2 تا 3 میلیون تومان در نظر گرفت. این هزینه فقط شامل طراحی و ساخت می باشد و هزینه زمین را شامل نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ساخت و سازها و همچنین نوع متریال های استفاده شده در ساخت آپارتمان و قیمت گذاری های آن می توانید با کارشناسان مجرب ما در تماس باشید.

طراحی آپارتمان

طراحی برج مسکونی

راهکارهای جدیدی برای طراحی برج مسکونی در دهه های اخیر در کشورهای مختلف جهان مورد توجه قرار گرفته است. ساخت برج مسکونی به دلیل اینکه طراحی نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی، هر دو برگرفته از نوع آداب و رسوم منطقه، سنت های رایج، طرز فکر انسان ها می باشد، با گذشت زمان تغییرات وسیعی در آن دیده خواهد شد.

طراحی و ساخت رویاهای شما با ما 

ساخت آپارتمان

ساخت آپارتمان

نکات لازم در طراحی برج مسکونی

1- مساحت کوچکترین واحد مسکونی در این برج، نباید از ۸۰ مترمربع کمتر باشد.

2- احداث محل پارک اتومبیل به تعداد معادل حداقل ۷۵ درصد نسبت به تعداد واحدهای مسکونی برج

3- حداقل ۵۰ درصد فضای آزاد باید به فضای سبز اختصاص پیدا کند  این فضا نباید از ۲۰ درصد مساحت کل عرصه کمتر باشد. فضای سبز احداثی در واحدها برای کاشت درخت، درختچه و گل می باشد.

4- به منظور تأمین فضای باز کافی در ساختمان ها، ۴۰ درصد سطح عرصه به فضای باز اختصاص یابد که نیمی از آن مربوط به فضای سبز می باشد.

5- رعایت نور و روشنایی فضای داخل ساختمان به مقدار کافی، تعادل حرارتی داخل ساختمان، موقعیت و محل بنا در برابر باران و برف در فصل های سرد سال

6- جذب مستقیم نور از طریق نصب نورگیرهای سقفی و یا قرار دادن پنجره ها در جای مناسب برای کاهش مصرف انرژی گرمایشی

7- سازماندهی مناسب تمام فضاهای ساختمان، قرار دادن تهویه و خنک کننده های طبیعی و خنک کننده های تبخیری برای کاهش مصرف انرژی سرمایشی

ساخت آپارتمان

ساخت آپارتمان

اگر در طراحی ساختمان برج مسکونی، مقاومت ساختمان در برابر عوامل محیطی و غیرمحیطی به خوبی در نظر گرفته شود و شکل و پلان آن به گونه ای طراحی شده باشد که تمامی نکات ذکر شده رعایت شده باشد، در این صورت نه تنها ضریب ایمنی و مقاومت سازه بالا می رود بلکه راحتی و آسایش ساکنان نیز فراهم می شود.