ساختمان سازی با قالب های ساقه ای

ساختمان سازی با قالب های ساقه ای

ساختمان های قالب ساقه ای[1] سیستمی نوین برگرفته از تجارب صد ساله گذشته در امریکا  می باشد طراحی آپارتمان که به عنوان مصالح ساختمانی بسیار مناسب از نظر تکنولوژیکی و محیطی عمل کرده و در پانزده سال اخیر مورد استفاده مجدد قرار گرفته است .

اولین نوع از این ساختمان ها حدود صد سال پیش در ”سند هیل“[2] ایالت ” نبراسکا “[3] در امریکا، هزینه ساخت آپارتمان توسط مهاجران اروپایی به عنوان سرپناه مورد استفاده قرار گرفت.آن به صورت بسته هایی متشکل از ساقۀ برخی گیاهان است که جهت ساخت دیوار و سرپناه مورد استفاده قرار می گرفته است . سازندگان اولیه با استفاده از قدرت بخار و نیروی اسب، ساقه های اطراف خود را دسته کرده برروی هم می انباشتند و به صورت قالبهایی برای دیوار در آورده از اندود گل یا سیمان در داخل و خارج آن استفاده می کردند که برخی از آنها تا کنون به  بهترین حالت موجود بوده در دهه های بعد تعدادی دیگر در”نبراسکا” و ”ایومینگ”[4] ساخته شدند. احیای ساختمان سازی قالب ساقه ای در دهۀ 1980 در غرب امریکا توسط مخترعین و مالکین شخصی ساختمانها انجام شد.

ساکنان خانه های قالب ساقه ای در ایومینگ می گویند:” شما می توانید در این خانه به راحتی در طول تابستان زندگی کنید. آن مطلوب و خنک می ماند. ما هرگز احتیاجی به خنک کننده هوا نداشتیم. همینطور در زمستان گذشته ، من فقط 2 بار بخاری اتاق  خواب کوچکمان را روشن کردم. اگر بخواهم صورتحساب خود را با همسایگان مقایسه کنم باید بگویم صورت حساب ما تقریبأ 4/1 آنها بود.”(1)

دراین مقاله سعی شده است در یک تحقیق توسعه ای به بررسی معضلات و فواید آن، هزینه ساخت ساختمان 10 طبقه همچنین استفاده از شیوه های نوین و چگونگی استفاده از آن را در ایران بررسی کنیم.

کلمات کلیدی: قالب ساقه ای ، ساختمان سازی، عایق مناسب ، دی اکسید کربن، ایران.

ماده اولیه برای ساخت قالب ها و ویژگی های آن:

تمامی انواع حبه ها شامل، گندم، برنج، جودوسر، افیون، جو یا گندم سیاه ، دارای ترکیباتی شیمیایی و قدرت متفاوتی هستند و بسته های برنجی به دلیل سیلیس موجود در آن دارای مقاومت بیشتر می باشند(2).

ساقه تمامی این نوع حبه ها می تواند به عنوان منبع اولیه تهیه قالب ها مورد استفاده قرار گیرد.

به دلیل اینکه شاخصه های بسته های گیاهی کوچک در مقایسه با خواص بسته های بزرگ قالب ها متفاوت است ، بایستی معیارهایی دیگر از این مصالح شامل میزان رطوبت،جرم حجمی،زمان نگهداری و طول رشته ها، جهت استفاده در ساختمان مورد آزمایش قرار گیرد .

برای ساخت با قالب ها میزان رطوبت بایستی کمتر از 20% وزن مخصوص باشد.

خرید قالب های مرغوب وقتی در محیط خشک انبار شده باشند برای حفظ میزان رطوبت مجاز  توصیه می شود. وجوه داخلی دیوارهای ساختمان نیاز به تنفس دارند. اندود آهکی بایستی به عنوان اندود محیط خارجی دیوارهای قالب ساقه ای استفاده شود زیرا متخلخل بوده و به رطوبت اجازه حرکت به میزان مطلوب در دیوار را در طول نگهداری می دهد(3).

میزان رطوبت وابسته است به زمان بسته بندی، چگونگی نگهداری پس از بسته بندی و حمل و نقل.جرم حجمی ساقه ها وابسته است به نوع حبه، میزان رطوبت و درجه تراکمی که در هنگام بسته بندی ایجاد می شود. جرم حجمی رابطه غیر مستقیم با شاخصه کیفیتی تراکم دارد. جرم حجمی خشک به همراه میزان رطوبت محاسبه شده بایستی حداقل برابر 112kg/sqm برای قطعاتی که جهت دیوار باربر مورد استفاده قرار می گیرند، باشد.

تاریخ انبار کردن بسته ها و نگهداری آنها ، از برداشت تا ساختمان، بایستی توسط انبارداران درج شود یا توسط ناظران برآورد گردد.

دربسته های مرطوب شده، به صورت متناوب یا یک بار، لکه های سیاه یا خاکستری ایجاد می شوند که محل تکثیر قارچ ها می باشند. چنین بسته هایی حتی اگر موقع ساختمان سازی خشک باشند، کنار گذاشته می شوند. مشکلاتی این چنین وقتی دیوار دائمأ مرطوب باشد نیز پیش می آید.

برخی ماشین های بسته بندی ساقه ها را قبل از بستن، به صورت ابعاد خیلی کوچک برش می دهند که در نتیجه، چسبندگی مناسب در قالب ها  ایجاد نمی شود .  سازندگان با تجربه رشته هایی با حداقل طول 25 سانتیمتر را مناسب می دانند.

قالب ها می توانند برای ایجاد دیوار باربر یا غیر باربر عمل کنند   . (2)

مقاومت در برابر حریق:

قالب های ساقه ای به قدری متراکم اند که اکسیژن کافی برای سوختن را نمی توانند تأمین کنند طراحی سایت سینما و سوختن فقط در سطح رویه می باشد و خطر عظیم برای این نوع ساختمان در هنگام ساخت در سایت می باشد که هنوز قالب ها متراکم نیستند (3).

با آزمایش حریق در مورد ساختمان های قالب ساقه ای و عبور آن از داخل آتش، نتیجه مانند انتظاری است که از سوختن یک دفترچه تلفن در آتش در مقایسه با یک برگ کاغذ اتفاق می افتد.

آتش برای بقا نیازمند به ماده سوختنی، حرارت، اکسیژن است.

قالب ها برای تولید اکسیژن لازم بسیار متراکم می باشند، خصوصأ وقتی دارای لایه پلاستر باشند.

دو آزمایش حریق با مقیاس کوچک ASTM E-119در ایالت نیو مکزیکو   انجام شد. یکی بر پانل های دیواری بدون اندود قالب ساقه ای  و دیگری با دیوار قالب ساقه  ای با اندود گچ در وجه گرم شونده و اندود گچ و سیمان در وجه خارجی ، نتیجه این آزمایش 2 تا 3 ساعت دیوار آتش بند بود.

در آزمایش ASTM E-84 گسترش حریق بر قالب های ساقه ای 2 رشته ای بدون پلاستر ، میزان گسترش آتش  (FSI)   10 و میزان گسترش دود SDI)) 350 حاصل شد.

ویرایش 2000 کد بین المللی ساختمان برای امریکا ماکزیمم FSI را 25 و  SDI را 450 جهت عایق معرفی می کند .

این بدان معناست که قالب ها هر دو نیاز را پاسخگو هستند . بنابراین می توانند هم برای کاربری تجاری و هم مسکونی، وقتی میزان گسترش آتش و دود مورد نیاز باشد، به کار روند.

سایت های ساقه ای در معرض شدید آتش سوزی بوده و بایستی موارد ایمنی در آنها تعبیه گردد. بخش های باریک و آتش گیر باقی مانده در سایت، بایستی در زیر خاک مدفون گردند تا از ایجاد آتش سوزی جلو گیری شود(2).

آفات و حشرات :

قالب های ساقه ای در مقابل آفات مقاومند. اگر ساقه ها خشک باشند ، آنها دارای سلولز و لیگنین (ماده چوبی) هستند . ساقه های برنجی همینطور دارای سیلیسی هستند که باعث می شود تا برش آن با ابزار ها مشکل باشد. واقعأ هیچ ارزش غذایی در ساقه های خشک وجود ندارد. بنابراین آفات وارد آن نمی شوند. اگر دیوار با اندود پوشیده شود، امکان ورود آفات در آن برای لانه گذاری نیز از بین می رود(3).

مطالعه کنید.
عملکرد فرآیند ، تهیه و ارسال کالا

تا كنون مبارزه بيولوژيكى به شيوه طعمه گذارى با هدف نابودى ملكه موریانه به عنوان مؤثرترين شيوه كشف شده براى مقابله با اين حشره به كار رفته است.

موريانه خاكى كه بزرگتر و خطرناك تر از نوع موريانه چوب است، شيوع زيادى دارد. اما پيچيدگى و سازگارى اين حشره با تغييرات محيطى تاكنون مقابله با آن را با مشكل روبرو ساخته است. اين حشره سالانه نزديك به 35 ميليون تخم مى گذارد و از شعاع 15 كيلومترى بوى چوب را تشخيص مى دهد.

سه عامل حياتى براى زندگى موريانه يعنى رطوبت، تاريكى و گرما ( درجه حرارت ثابت) وجود دارد و مى توان با تغيير هر يك از اين سه شيوه امكان زندگى اين حشره را در محيط از بين برد. سم زنى، ايجاد ارتعاشات صوتى با فركانسهاى خاص كه باعث عصبانيت، اختلال در زندگى اين حشره، رسيدن پيغام هاى اشتباه به كارگران و سربازان و در نهايت جنگ ميانشان و نابودى آنها شود از جمله اين شيوه هاست. اما نقص اين نوع مبارزه در اين است كه در نهايت ملكه از بين نمى رود و در نتيجه توليد مثل و بقاى حشره ادامه مى يابد.

در شيوه مبارزه با سم يا صوت، حداكثر كارگرها و سربازها مى ميرند و با پيغامى كه به بقيه و همين طور ملكه مى رسد آن ها از منطقه براى مدتى فرارى مى شوند. اما درشيوه طعمه گذارى يا بيولوژيكى، طعمه يعنى سلولز آغشته به نوعى سم پودرى شكل پايدار، براى ملكه فرستاده مى شود.

پيچيدگى زندگى موريانه تا آنجاست كه حتى در زمان نابودى كامل وقتى تنها دو حشره نر باقى مى مانند يكى از آنها كه ضعيف تر است، تغيير جنسيت داده و به ماده تبديل مى شود. به همين دليل نابودى كامل آنها تا رسيدن به ملكه از اهميت خاصى برخوردار است.(9)

اين حشره ممكن است به كتابها و اشياء كاغذي از هر نوع ( موادي كه از نظر شيميايي داراي سلولز مي باشند ) حمله كرده و خسارت قابل ملاحظه‌اي به آنها وارد آورد. بخور نفتالين ، سولفور دو كربن ، پارادي‌كلروبنزن در اتاق يا محفظه در بسته بهترين راه مبارزه در اين مورد به شمار مي آيد.(10)

ساختمان های قالب کاهی به دلیل دارا بودن خاصیت سلولزی می توانند  منبع حمله توسط این موجود باشند ، لذا بایستی ساقه ها را قبل از بسته بندی با مواد کشنده این موجود نظیر  بخور نفتالين ، سولفور دو كربن ، پارادي‌كلروبنزن آغشت تا محیط برای ورود این حشره نامناسب گردد.

انتخاب بهترین قالب برای ساختمان سازی:

منظور از قالب معمولا 2 رشته ای ، مستطیل شکل تقریبأ 1 متری است. قالب ها بایستی خشک بوده با رشته هایی محکم بسته شوند، با اندازه یکسان و واقعأ فاقد سر دانه ای باشند.

قالب ها نباید نم باشند و در طول مراحل ساخت باید از رطوبت محافظت شوند. میزان رطوبت قابل اطمینان جهت ممانعت از رشد قارچ و باکتری به شرح زیر است:

میزان رطوبت (وزن مخصوص رطوبت ) نباید بیش از 15% باشد.

رطوبت نسبی نباید بیش از 70% باشد.

وزن قالب ها باید  30-6 کیلوگرم باشد.

ابعاد قالب ها متفاوت است ولی برخی ماشین های بسته بندی قالب ها را با ضخامت 450 میلی متر و ارتفاع 350 میلی متر و طول متغیر از 900 تا 1125 میلی متر بسته بندی می کنند.(4)

فواید قالب های ساقه ای:

ساختمان های قالب ساقه ای دارای فواید منحصر به فرد بسیاری نسبت به ساختمان ها با قاب چوبی یا استیل سبک می باشد. بر خلاف عقیده عموم ساختمان های قالب ساقه ای دارای مقاومت بسیار و طول عمر زیاد اند، عایق بسیار مناسبی به شمار می روند.(تقریبأ R-3/INCH)

آنها براي کیفیت مناسب هوای داخلی شرکت می کنند و هیچ نوعV.O.C. يا دیگر ترکیبات سمی ای ندارند.

ساقه ها از دورریزهای صنعت کشاورزی است و تا کنون سوزاندن ساقه برنج در کالیفرنیا بزرگترین منبع آلودگی در ایالت بوده است. آن یک منبع تجدیدشدنی سریع می باشد. قیمت ساختمان های قالب های ساقه ای می تواند پایین تر از قاب های چوبی باشد.(3)

خانه های قالب ساقه ای می توانند زیبا، راحت ، کاملأ اکولوژیکی و در دسترس باشند . ساختمان های قالبی امکانی است برای انعطاف  معماری و چهره ای زیبا مانند نرم کردن گوشه ها و لبه های گرد در اطراف درها و پنجره ها.

در ساختمان های معمولی ، دیوار های مناسب محکم از حشرات خانگی مسون می مانند. همچنین به دلیل میزان کم ماده ارگانیک و زیاد بودن میزان سیلیس ، ساقه ها فاقد ارزش غذایی هستند.(5)

این قالب ها مقاوم در برابر حریق و آفات و حشرات بوده در جهت ذخیره انرژی و پایداری عمل می کنند ودارای سرعت در اجرا هستند.

معضلات قالب های ساقه ای :

یکی از معضلات ساختمان های قالب ساقه ای عرض بیش از حد دیوار ها نسبت به استانداردهای ساختمانی دیگر و فنداسیون هایی است که بایستی آنها را نگه دارد.

فنداسیون دیوارها بایستی حداقل 15 سانتیمتر بالاتر از محیط اطراف قرار گیرد تا مانع نفوذ رطوبت به دیوارها باشد . توصیه می شود درزهایی برای عبور رطوبت از داخل به خارج در کف تعبیه شود.(3)

نکته دارای اهمیت در این ساختمان ها همان بحث جلوگیری از مرطوب شدن قالب هاست. چرا که رطوبت باعث ایجاد گسیختگی در آن می شود.

شیوه های نوین استفاده از ساقه ها در ساختمان:

استفاده از ساقه ها برای ایجاد مصالح ساختمانی کارخانه ای طی فرایندهای مختلف متداول شده است که “استرامیت”1  نامیده شده و دارای انواع گوناگون است.

سیستم “ایزی وال”2  سیستمی دیواری از این نوع است که بر اساس پانل به پانل بوده دارای قدرت و سختی کافی با روکش و استفاده از روش اتصال مکانیکی خشک می باشد و سیستم کف شناور”الکو فلور”3    که عایق صوتی خوبی بوده کاهش ضخامت سقف تیرچه را تا حداقل 50% به همراه دارد و به دلیل ضخامت کم و سهولت اجرا باعث صرفه جویی در ارتفاع و وقت می گردد.

در فرایند تولید پانل ها به ساقه ها بخار و گرما داده شده آن را به هسته محکمی تبدیل می کنند ضوابط طراحی کارخانه سپس اندودی که دارای افزودنی هایی برای افزایش مقاومت بوده به همراه روکشی از شبکه تقویتی پشم شیشه خنثی، برسطح رویه پانل قرار می گیرد.

این پانل ها دارای ضخامت 58 میلی متر،گستردگی 1200 میلیمتر مربع، با 7 طول مختلف، بدون اندود موجود اند.

مطالعه کنید.
قرارداد خريد ساختمان نيمه ساخت

به طور کلی می توان فواید  این پانلها را شامل موارد زیر دانست:

صفحات با وزن کم ، یکپارچه و مقاوم، قابلیت نصب آسان ، قابلیت تعمیر آسان نصب و نگهداری، عایق صوتی و حرارتی مناسب، ضخامت کم برای استفاده مطلوب از فضا، گسترش و ساخت آسان و انعطاف در طراحی، حفره های جفت 22 میلی متری در هر 300 میلیمتر برای سیم کشی سیستم برقی و ارتباطات، مناسب با استانداردهای طولی برای انطباق با سقفهای بلند، امکان انبار کردن در سایت با پوشش های ضد آب، دارای حداقل ضایعات، نازک کاری با پلاستر”اسکیم کوت”4، مصالح بازیافت شونده طبیعی.(6)

نوعی دیگری  از  این محصول  به صورت روکش های فلزی اغلب آلومینیومی بر صفحاتی به نام “پرومینا”5 است  که در کارهای صنعتی تجاری و روستایی کاربرد داشته، ظاهر سطح رویه  همانند ایرانیت یا آردوواز رنگی دارد. آن ماده ای است که در کارخانه از سیلیس کلسیم تولید شده و مانند تخته های سیمانی الیافی می باشد.(7)

میزان استفاده از قالب های ساقه ای در امریکا:

ساقه باقی مانده از برداشت دانه ها ، منبعی بازیافت شونده است که سالانه رشد می کند. هر سال 200 میلیون تن از ساقه ها مورد استفاده قرار می گیرد یا به صورت زاید در کشور ( امریکا) باقی می ماند. گندم ، جو دو سر، جو، برنج، گندم سیاه و کتان همگی دارای ساقه مرغوب برای دیوارهای قالبی هستند. اگرچه خانه های اولیه قالبی از یونجه برای قالب ها استفاده می کردند، یونجه توصیه نمی شود زیرا به صورت برگدار بوده و به آسانی قابل خوردن با جانوران بزرگ و کوچک است. ساقه ها محکم و ریشه دار بوده ماندگاری بیشتری دارند. متخصص قالب های ساقه ای ” متس میهرمان”1  برآورد کرده است که میزان ساقه برجای مانده از دانه های اصلی در امریکا می تواند سالانه  برای ساخت پنج میلیون و 2000 فوت مربع یا 463481 متر مربع خانه مورد استفاده قرار گیرد. رقم محافظه کارانه از وزارت کشاورزی امریکا خاطرنشان می کند که کشاورزان امریکایی سالانه ساقه کافی برای ساخت تقریبأ  چهار میلیون و 2000 فوت مربع یا 371798 مترمربع خانه برداشت می کنند، تقریبأ چهار برابر خانه هایی که به طور معمول ساخته می شوند !

ساخت خانه با قالب های ساقه ای نسبتأ ساده است . خانه معمول 180 متر مربعی تقریبأ به 300 قالب سه رشته ای از ساقه ها نیاز مند است.(تقریبأ با ارزش 1000$) .(1)

در ايالات متحده آمريكا برآورد توليد برنج طي سال ۲۰۰۳، ۶/۹ ميليون تن بوده است.(11)

میزان استفاده از این سیستم در انگلیس:

ساقه ها ، تقریبأ 4 میلیون تن در سال اضافه بر مصرف در انگلستان تولید می شود. استفاده از ساقه ها می تواند به معنای فشار کمتر در استفاده از دیگر مصالح آلوده کننده محیط باشد.(4)

میزان امکان استفاده از این سیستم در ایران:

مديرکل دفتر برنج و حبوبات وزارت جهاد کشاورزي، ميزان توليد برنج کشور را در سال زراعي 87 – 86 حدود 2 ميليون و 100 هزار تن اعلام کرد.

از آنجا که در ساخت قالب های ساقه ای محصولات دانه ای متفاوتی نظیر برنج، گندم و جو می توانند مورد استفاده قرار گیرند، لذا برای بررسی تولید این محصولات در ایران پرداخته با استفاده از تجارب متفاوت در امریکا و انگلیس، میزان ساختمانی را که می توان توسط این سیستم در ایران پوشش داد را محاسبه کرده  امکان استفاده از آن را در اقلیم های چهار گانه کشور  مورد بررسی قرار می دهیم.

لازم به ذکر است که تجارب امریکا و انگلیس خبر از بهره برداری ازتولید برداشت شده می دهند و نه ساقه برجای مانده از برداشت و میزان ساختمان را بر اساس تولید دانه در کشور محاسبه می کنند.

به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت  سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، طی گزارشی موسوم به “چشم‌انداز غذایی جهان” به ارائه پیش‌بینی خود از تولید محصولات مهم کشاورزی در کشورهای جهان ازجمله ایران طی سال جاری پرداخته است.

در حالی که بروز خشکسالی موجب کاهش شدید تولید غلات ایران در سال گذشته شد با بهتر شدن شرایط آب و هوایی در سال جاری پیش‌بینی شده است تولید غلات ایران از 3/14 میلیون تن در سال 1387 به 7/18 میلیون تن در سال جاری برسد. بدین ترتیب غلات ایران در سال زراعی جاری با 4/4 میلیون تن افزایش نسبت به سال قبل از آن مواجه خواهد شد.

بر اساس این گزارش گندم بیشترین سهم در افزایش تولید غلات در ایران طی سال جاری را خواهد داشت. پیش‌بینی شده است تولید گندم ایران در سال جاری به 5/13 میلیون تن برسد که این رقم نسبت به سال قبل 7/3 میلیون تن افزایش خواهد داشت. تولید گندم ایران در سال گذشته به 8/9 میلیون تن رسیده بود.

بر اساس پیش‌بینی فائو تولید جو در ایران نیز طی سال زراعی جاری 300 هزار تن افزایش خواهد یافت و از 9/1 میلیون تن به 2/2 میلیون تن خواهد رسید.

برنج یکی از غلات مهم است که تولید آن در ایران طی سال جاری افزایش خواهد یافت. در حالی که طی سال گذشته 6/1 میلیون تن برنج در ایران تولید شد پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری با افزایش 200 هزار تنی به 8/1 میلیون تن برسد.(12)

جدول (1):مقدار توليد محصولات سه گانه کشاورزي در فضاي باز برحسب نام محصول و متوسط دو سال

نوع محصول1387(میلیون تن)1388  (میلیون تن)متوسط دو سال
گندم8/95/1365/11
جو9/12/205/2
برنج (شلتوک)6/18/17/1
کل3/135/174/15

با توجه به تولید متوسط 4/15 میلیون تنی محصولات برنج، گندم و جو در کشور و مقایسه آن با میزان تولید در امریکا نتیجه می گیریم که این میزان تولید در ایران سالانه می تواند 28628 متر مربع ساختمان قالب ساقه ای تولید کند.

دی اکسید کربن:

این گاز باعث 55 درصد گرمایش جهانی ناشی از فعالیتهای انسانی است و کشورهای صنعتی 76 درصد نشر سالیانه آن را بر عهده دارند . منبع اصلی تولید این گاز احتراق سوختهای اکسید کربن سنگواره ای است و 33 درصد آن به دلیل پاکتراشی و سوزاندن چوب درختان است . عمر دی اکسید کربن در اتمسفر بین    50  تا 200 سال برآورد می شود. براساس جدول در سال 1376 در کل کشور  مقدار  272156057 تن دی اکسید کربن انتشار یافته است . به طوری که بخش های خانگی – تجاری، صنایع، حمل و نقل، کشاورزی و برق به ترتیب 94/24 ، 46/20، 97/27، 9/3، 35/21 درصد در انتشار این گاز نقش داشتند.(13)

مطالعه کنید.
سازه های کابل معلق

جدول (2): میزان تولید گاز دی اکسید کربن در کشور در سال 1376

بخشCo2     (برحسب تن)
خانگی تجاری67881450
صنایع55699801
حمل و نقل76148787
کشاورزی10624641
برق58119068
متفرقه3682310
جمع272156057

راندمان انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای:

بیش از 50% گازهای گلخانه ای توسط صنعت ساختمان و حمل و نقل مربوط با آن تولید می گردد. اگر 4/15 میلیون تن از ساقه ها در ایران بسته بندی شده برای ساختمان های محلی استفاده شود،  می توانیم با تعداد خانه ای که ایجاد می گردد حداقل از انتشار گاز دی اکسید کربنی که از حمل و نقل و سوختن آتش جهت پخت آجر را کاست. منفعت دیگر این سیستم عایق بودن آن  است که در پیوند با کاهش وسیع نیازهای گرمایشی ، نتیجتأ کاهش بیشتر انتشار دی اکسید کربن (گاز گلخانه ای) از سوختن سوخت های فسیلی ، ساختمان های قالب ساقه ای می توانند در واقع باعث  کاهش خالص  انتشار گاز های گلخانه ای شود.

براساس بررسی های به عمل آمده ایران چون در منطقه خشک قرار دارد، کارخانه ساخت خودکار افزایش گازهای گلخانه ای میزان محصولات کشاورزی را کاهش خواهد کرد . لذا وابستگی به واردات غلات افزایش پیدا خواهد کرد.(13)

با توجه به آمار های موجود درباره تولید محصولات سه گانه در استان های مختلف کشور در سال 1382 می توان نسبتی متوسط از این تولیدات در هر یک به دست آورد و آنها را به تفکیک اقلیم قرار داده از تولیدات هر یک در محدوده مصرف خود استفاده کرد تا هزینه و آلاینده های ناشی از حمل و نقل قالب ها به حداقل رسد.

جدول (3): سطح کاشت و مقدار توليد گندم در فضاي باز برحسب استان: ١٣٨٢ (14)

استانسطح کشت( هکتار)مقدار تولید (تن)
کل کشور694128611676252
آذربايجان شرقي459820544397
آذربايجان غربي403395641388
اردبيل313445494409
اصفهان97263348123
ايلام161210164599
بوشهر21349762387
تهران45303193856
چهارمحال و بختياري73730160205
خراسان جنوبي3199627716
خراسان رضوي7888761158971
خراسان شمالي178035299967
خوزستان8324821140754
زنجان285075259887
سمنان34774105921
سيستان و بلوچستان2782851342
فارس4839991698908
قزوين106518235778
قم1257745003
کردستان459128538302
کرمان89965239066
کرمانشاه413185646744
کهگيلويه و بويراحمد6701378077
گلستان345765937080
گيلان942010207
لرستان353572515673
مازندران48323102780
مرکزي228327329467
هرمزگان1327346811
همدان343763530713
يزد1973067722

جدول (4): سطح کاشت و مقدار توليد جو در فضاي باز برحسب استان: ١٣٨٢ (14)

استانسطح کشت( هکتار)مقدار تولید (تن)
کل کشور18175722631691
آذربايجان شرقي104352110591
آذربايجان غربي5940782720
اردبيل7365488353
اصفهان45100152323
ايلام7207446323
بوشهر341198206
تهران39933149123
چهارمحال و بختياري2618248289
خراسان جنوبي719910043
خراسان رضوي243191420996
خراسان شمالي5409696049
خوزستان171684108434
زنجان4953947065
سمنان1669449292
سيستان و بلوچستان1098014662
فارس153226206973
قزوين3213676045
قم1759356699
کردستان3199236167
کرمان2664453255
کرمانشاه102652115974
کهگيلويه و بويراحمد3762737441
گلستان79831138159
گيلان53095513
لرستان192423183974
مازندران2465029469
مرکزي37784108671
هرمزگان35144519
همدان59277134268
يزد470812095

جدول (5): سطح کاشت و مقدار توليد برنج در فضاي باز برحسب استان: ١٣٨٢ (14)

استانسطح کشت( هکتار)مقدار تولید (تن)
کل کشور4654531819990
آذربايجان شرقي16105190
آذربايجان غربي162684
اردبيل5891445
اصفهان1385074258
ايلام18634198
بوشهر
تهران86363
چهارمحال و بختياري262810256
خراسان جنوبي
خراسان رضوي13414769
خراسان شمالي3651190
خوزستان2383968214
زنجان25078260
سمنان
سيستان و بلوچستان6592042
فارس40558185232
قزوين13463953
قم
کردستان2192
کرمان620
کرمانشاه10122601
کهگيلويه و بويراحمد598223523
گلستان37735143633
گيلان160099553327
لرستان386511254
مازندران165301715376
مرکزي58
هرمزگان
همدان1349
يزد1140

 اقلیم گرم و مرطوب با توجه به میزان رطوبت موجود و نظر به اینکه رطوبت معضلی در نگهداری ساختمان های قالب ساقه ای به شمار می رود، لذا استفاده از این سیستم پیشنهاد نمی گردد. چه بسا تولید محصولات مرتبط در این منطقه بسیار ناچیز می باشد.

در اقلیم گرم و خشک استفاده از این سیستم بسیار مطلوب است چرا که معضلات حاد غیر از بحث موریانه که روش جلوگیری از آن قبلأ پیشنهاد شد وجود ندارد و میزان تولید محصولات اولیه برای قالب ها در این منطقه نسبتأ مناسب می باشد.

ساختمان های قالب ساقه ای می توانند با اجرای سطح بالای شیشه کاری و با سیستم عایق سقف سرد، پوشش بسیار خوب عایق به وجود آورند. این سیستم در جاهایی که نوسان روزانه دما بالا می باشد استفاده شده اجازه ذخیره هوای سرد شب را در طول روز می دهد.   در این اقلیم، شیشه کاری با سقف عمیق آویزانی که همچنین دیوارهای قالب ساقه ای را از میزان مستقیم رطوبت محافظت می کند، در سایه قرار می گیرد. سیستم حداکثر ذخیره انرژی را داشته ، تناسب بیشتری با محیط کویری دارد.(3)

در اقلیم معتدل و مرطوب با وجود بیشترین میزان تولیدات محصولات اولیه برای قالب ها، به دلیل زیاد بودن رطوبت استفاده از این سیستم توصیه نشده و محصولات آن می تواند اقلیم های مجاز را پوشش دهد.

در اقلیم سرد ایران نیز استفاده از این سیستم امکان پذیر است.

مطابق تجربه هایی که در ساخت این سیستم در اقلیم سرد انجام شده است از مواردی که بایستی در چنین موقعیت اقلیمی رعایت گردد این است که فنداسیون بایستی زیر خط یخبندان اجرا گردد تا از یخ زدگی جلوگیری شود. همچنین در چنین شرایطی لازم است به دلیل تحمل بار برف از سیستم غیر باربر استفاده گردد تا بار برف وارده توسط سازه ساختما که بتنی یا فولادی است تحمل گشته و از آسیب دیدن قالب های ساقه ای جلوگیری گردد.(8)

نتیجه گیری:

  • سیستم قالب های ساقه ای می توانند جایگزین سیستم های قدیمی پرهزینه و آلاینده هوا باشد.
  • استفاده ازقالب های ساقه ای در ایران می تواند حجم وسیعی از هزینه ساخت کارخانه ظروف چینی ساختمان را پوشش دهد و هم به صرفه اقتصادی کشاورزان جهت فروش ضایعات تولیدات خود کرده هم میزان گاز دی اکسیدکربن را کاهش دهد.
  • با توجه به محدود بودن تولید برنج در ایران و عدم امکان پوشش دادن تمامی مناطق، استفاده از آن فقط در برخی مناطق اقلیمی که بیشترین کارآیی را داشته باشد پیشنهاد می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما