دستور کار عملیات نماسازی

دستور کار عملیات نماسازی

دستور کار عملیات نماسازی


دستور کار عملیات نماسازی

جناب آقاي/ خانم/ شرکت محترم ………………………………………………………….. سازنده و نماینده محترم ساختمان به شماره پرونده …………………………………….. واقع به آدرس: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………با توجه به آنکه در حال حاضر مهیای شروع عملیات نماسازی ساختمان می باشید، بدین وسیله موارد ذیل در مورخه …………………………………… به جنابعالی ابلاغ می گردد:

لذا خواهشمند است قبل از انجام هرگونه عملیات اجرایی و در حین آن کلیه موارد زیر را طبق مباحث بیست و دو گانه مقررات ملی ساختمان و آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی رعایت نمایید. کلیه نکات بیان شده در دستور کارهای قبلی در این عملیات نیز لازم اجرا می باشد و برای جلوگیری از تکرار از بیان مجدد آن ها صرف نظر گردیده است.

1) عملیات نماسازي می­بایست مطابق با نقشه هاي مصوب کمیته نما شهرداري توسط مجري ذیصلاح انجام گردد.

2) ابعاد سنگ­هاي به کار گرفته می­­بایست با نقشه هاي مصوب معماري مطابقت داشته باشد.

3) سنگ­هاي نماي ساختمان باید اسکوپ گردد.

4) سنگ­هاي به کار گرفته در نماسازي می بایست مطابق با استاندارد باشند.

5) از اجراي کانال کولر در نماي ساختمان اجتناب گردد.

6) دیوارهای خارجی و نما باید دارای پوششی خارجی براي محافظت در مقابل عوامل جوي باشند.

7) پوشش دیوارهای خارجی و نما باید درزپوش داشته باشد.

8) نما باید به گونه­ای طراحی و ساخته شود که از انباشت آب در پشت آن جلوگیری شود. هم­چنین در ساخت نما از تجهیزات مناسبی برای زه کشی آب­های وارد شده به پشت آن استفاده شود.

9) عملیات بنایی با سنگ نباید در هواي زیر 5 درجه سانتی­گراد انجام شود و بعد از عملیات ساختمانی باید به نحو مطلوب آن­ها را در  مقابل ضربه و دیگر عوامل جوي حفظ نمود. بسته به نوع و مقاومت سنگ و شرایط اقلیمی و مصالح طرح، می­بایست بندکشی مناسب با  دیوارهاي سنگی انجام شود. براي نصب سنگ­هاي پلاك حتما باید قلاب­هاي مناسب فلزي از آهن ضدزنگ و یا سایر فلزات هم­چون برنز جهت اتصال راحت­تر سنگ به ملات و یا به صورت نصب خشک تعبیه شود.

مطالعه کنید.
500 نکات طلایی آزمون طراحی

10) از ماسه شسته در دوغاب پشت سنگ استفاده شود. از نخاله براي پرکردن فضاي دوغاب پشت سنگ استفاده نشود (پشت سنگ تماماً باید با دوغاب سیمان پر شود و از سنگ و آجر به عنوان پرکننده استفاده نشود). خاك حاصل از برش سنگ در هنگام فرزکاری، از پشت سنگ کاملاً شسته شود. هنگام سنگ­کاري در هواي سرد و شرایطی که امکان یخ زدن آب هست، عملیات سنگ­کاري متوقف شود.

11) سیم گالوانیزه اسکوپ به طور سراسري در طول یک سنگ اجرا نشود و یک سنگ بلند را در چند نقطه سیم اسکوپ جداگانه بزنید (معمولاً سنگ­هاي بلند از وسطشان ول می­کنند). در هنگام کار باید سنگ را ابتدا مرطوب کرد و سپس از آن سنگ استفاده نمود. کلیه سنگ­ها به صورت کله و راسته باید به گونه­اي روي هم قرار گیرند که قطعات به خوبی در کنار هم قفل شوند و هم­چنین باید دقت شود که بندهاي بین سنگ­ها روي یکدیگر قرار نگیرند.

12) به هیچ عنوان از سیمان خشک روي دوغاب براي بالا بردن سرعت کار استفاده نشود. تمام سنگ­هاي گرانیت و مرمریت اسکوپ شوند و در مورد سنگ تراورتن در جایی که سنگ­ها در هم قفل و بست نشده و پیوسته نیست و یک قطعه سنگ به صورت تکی اجرا می­شود (مانند قاب دور پنجره­ها) حتما از اسکوپ استفاده شود. دوغاب سفت شده ماسه سیمان پشت سنگ به مدت 3-2روز آب­پاشی شود.

13) اگر پاشنه ستون­هاي برجسته نما روي زمین باشد می تواند تا 10 سانت با اسکوپ و بدون رابیتس­کاري از عمده نما پیش آمد، ولی اگر ستون­هاي برجسته روي نما از نیمه نما (مثلاً از طبقه یک به بالا) شروع می­شود، حتماً احتیاج به زیرسازی با رابیتس و اسکوپ دارند. برجسته کاري­ها (ستون­ها، سینه کفتري­ها) حتماً با رابیتس­کاري و اسکوپ کار شود. (تا پنج سانت با اسکوپ و از ده سانت با اسکوپ و رابیتس کاري).

مطالعه کنید.
قرارداد اجاره استخر

14) اگر از سنگ تراورتن توري­دار استفاده می­شود تمام قطعات سنگ مانند سنگ گرانیت باید اسکوپ شود (توري پشت سنگها را با چسب می­چسبانند و چسب از نفوذ دوغاب به درون سنگ ممانعت می­کند و چسبندگی حاصل نمی­شود). ملات در میان سنگ­ها باید به گونه­اي قرار گیرد که مانع از تماس لبه­هاي فوقانی و تحتانی سنگ با هم شود.

15) قطعات سنگ چیده شده در رج اول باید بزرگتر از رج­هاي فوقانی باشد و هر سنگ باید در جهت خواب و جهت اولیه و طبیعی آن قرار گیرد. به این ترتیب راستاي نیروهاي وارده بر روي هر قطعه از سنگ ساختمانی، می­بایست به صورت عمود بر رگه یا خواب طبیعی آن باشد. این مساله در مورد سنگ­هاي لایه لایه از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود. قطعه سنگ مذکور باید در محل مورد نظر به نحوي قرار گیرد که پس از تماس با ملات هیچ­گونه حرکتی نداشته باشد .

16) نسبت حجمی ملات سنگ­کاري (مقدار ماسه و سیمان و مقدار آب مصرفی) می­بایست مطابق با مشخصات فنی در نقشه­هاي مصوب باشد.

17) مجري مجاز به اضافه نمودن آب بعد از اتمام عملیات ساخت ملات نمی­باشد.

18) ضخامت ملات پشت سنگ­ها در حد رواداري مجاز می­بایست باشد.

19) ملات تهیه شده حداکثر ظرف دو ساعت مصرف شود.

20) فارسی بر نمودن سنگ­ها در گوشه­ها و تقاطع سنگ­ها با یکدیگر الزامی می­باشد.

21) در صورتی که تغییر مشخصات اجرایی یا مصالح نماسازي موجب تغییر وزن و بارهاي وارد بر سازه گردد، لازم است نقشه­هاي چون ساخت با تائید طراح سازه ارائه گردد.

در مورخه ………………………………………… اصل دستورکار فوق                                                     نام مهندس ناظر

مطالعه کنید.
طراحی تالار

به اینجانب ……………………………………………… ابلاغ و تفهیم                                                        امضا مهندس ناظر

گردید.

مهر و امضاء

تاریخ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما