ساخت برج

ساخت برج مسکونی و اداری

_

طراحی برج 

ساخت و طراحی برج در چند سال اخیر رشد بسیار زیادی داشته است و بسیاری از افراد علاقمند به خرید برج ها در کلان شهرها می باشند. عموما به تمامی ساختمان هایی که طبقات آن از دوازده بیشتر باشد، برج گفته می شود. البته این یک تعریف علمی به حساب نمی آید، ولی ارتفاع آن به قدری زیاد می باشد که می توان برای آن نام برج و یا آسمان خراش را استفاده کرد. اما ساخت برج دارای اصول و قواعد خاصی می باشد که حتما باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا در صورت یک اشکال کوچک در قسمتی از برج، ویرانی آن حتمی خواهد بود و ساکنین اطراف آن را دچار مشکل اساسی خواهد کرد. برای طراحی برج و ساخت آن مهندسین باید دوره های ایمنی و علمی خاصی را گذرانده باشند و بر طبق استانداردهای ویژه و خاصی شروع به ساخت و ساز کنند. از مهمترین عوامل در طراحی برج که حتما بایستی مورد توجه قرار گیرد می توان به: جنس خاک به منظور ساخت برج، شناسایی گسل در منطقه مورد احداث و احتمال وجود زلزله و میزان آن، تخمین رطوبت و اثر گذاری آن بر مصالح ساختمانی، میزان وزش باد، شناسایی آب و هوای کلی منطقه به منظور میزان شدت بارش سالیانه و … اشاره کرد. شناسایی دقیق و بررسی جزئی تمامی عوامل در ساخت برج بایستی بر طبق استاندارد انجام شود. ساخت برجهای غیر استاندارد در چند سال اخیر باعث ویرانی بسیاری از ساختمان ها در شهرهای بزرگ شده است. وجود عوامل طبیعی نظیر سیل، زلزله و آتش سوزی درصد بالایی از ویرانی های برج را به خود اختصاص می دهد که حتما باید برای آن راه حل های موثری انتخاب و اجرا شود. شرکت طراحی اویم شاهانه با بهره گیری از مهندسین با تجربه و نخبه تمامی استانداردهای مورد نیاز را برای طراحی برج رعایت کرده و با کیفیت ترین مصالح را در ساخت آن استفاده می کند.

_

ساخت برج اداری

image

استانداردهای مورد نیاز در طراحی برج

ساخت برج مسکونی

طراحی پنت هاوس

برج ها به دلیل ارتفاع زیاد نسبت به هتل ها و آپارتمان های لوکس، دارای استاندارد های ویژه و خاصی می باشند که باید حتما آنها را رعایت کرد. زیرا وجود یک آسیب دیدگی جزئی و گسترده شدن آن در کل برج موجب ویرانی و از دست رفتن سرمایه هنگفتی برای مدیران برج خواهد شد. ساخت برج نسبت به هتل ها دارای اماکن ورزشی، لابی، رستوران های لوکس و لاکچری، استخر و خیلی دیگر از موارد می باشد و توجه و رسیدگی به آنها به منزله جلوگیری از آسیب های احتمالی خواهد بود. در ادامه قصد داریم مهمترین استاندارد در طراحی برج را نام برده و در مورد هر یک توضیحاتی را ارائه دهیم.

ساخت برج اداری

ساخت پنت هاوس

تخمین میزان باد و شدت زلزله: ساخت برج اداری و مسکونی و هر نوع برج دیگری نیازمند داشتن استاندارد مقاومت در برابر شدت وزش باد می باشد. زیرا ارتفاع برج با توجه به تعداد واحد های آن آنقدر بلند می باشد که شدت باد در تخریب آن می تواند عاملی بسیار مهم باشد. همچنین شدت زلزله در تخریب پی برج نیز عامل طبیعی دیگری است که در ساخت برج و طراحی برج های اداری و مسکونی بایستی حتما مورد توجه قرار گیرد. برای شناسایی میزان این عوامل می توان از ضرایبی که توسط مهندسین زمین شناسی تخمین زده شده است استفاده نمایید. برای تخلیه بهتر افراد در برج ها بر اثر پدید آمدن این عوامل حتما باید راهرو و پله های اضطراری مناسبی در برج تعبیه گردد.

طراحی برج اداری

لابی: طراحی ویژه و خاص لابی در جذب افراد به داشتن برج امری حیاتی می باشد. عموما در طراحی لابی برج سعی می کنند ارتفاع آن را افزایش دهند تا فضای آن بیشتر به چشم بیاید. برای امنیت بیشتر لابی در ساخت برج اداری و مسکونی وجود نگهبان لابی به صورت تمام وقت الزامی است.

ساخت تراس در برج: برج ایده آل و مناسب، برجی است که حتما برای آن تراس در نظر گرفته شود. عموما با توجه به مساحت  برج ها تراس های مختلفی ساخته خواهد شد. هر چقدر مساحت واحد های برج افزایش پیدا کند، بالطبع متراژ تراس نیز باید افزایش پیدا کند.

طراحی برج مسکونی

تعداد واحد برج: با توجه به بودجه ای که دارید می توانید واحدهای مختلفی را برای برج طراحی کنید. عموما طراحی برج مسکونی و یا ساخت برج اداری از 30 واحد شروع شده و می تواند به 100 یا 200 واحد برسد. هزینه ساخت آن نیز با توجه به طراحی های آن متفاوت خواهد بود. مثلا نحوه ساخت برج اگر به روش آقای دیوید استانکو باشد، قطعا هزینه آن بالا خواهد بود. روش آقای استانکو به این گونه می باشد که برای پنجره ها و بالکن ها حالت کشویی می باشند. یعنی در ساخت آن تو رفتگی و برآمدگی وجود دارد که نمای بسیار زیبایی را به برج شما می دهد. البته غیر از این روش، روش های بسیار زیادی در طراحی برج مسکونی وجود دارد که می توانید آن را از معماران برجسته اویم شاهانه تقاضا کنید.

ساخت برج مسکونی

متراژ پنت هاوس: پنت هاوس در ساخت برج یک بخش جدایی ناپذیر می باشد. متراژ و مساحت پنت هاوس حتما باید 200 متر را شامل شود و اگر از این مقدار کمتر باشد، دیگر پنت هاوس نامیده نخواهد شد.

نصب آسانسور: به دلیل بلند بودن برج، وجود حداقل دو آسانسور برای راحتی افراد در طراحی برج الزامی می باشد. در برجها حتما بایستی یک آسانسور به منظور حمل لوازم و اسباب افراد به طبقات مختلف برج وجود داشته باشد تا ساکنین آنجا بتوانند به راحتی اسباب و اثاثیه خود را به واحد های مربوطه انتقال دهند. نصب یک آسانسور دیگر به منظور انتقال افراد نیز در طرف دیگر برج الزامی است.

این ها چند مورد از اساسی ترین مواردی می باشد که در طراحی و ساخت برج های بلند و لوکس بایستی مورد توجه قرار گیرد. برای درک بهتر موضوع و همچنین شناخت بیشتر برج ها می توانید به سراغ زیباترین برج های دنیا بروید. برج های بسیار زیبا و خاصی همچون: برج خلیفه، برج شانگهای در چین، برج معروف به ساعت مکه، برج تایپه 101، برج میلاد، برج بین المللی تهران، الماس قو خاورمیانه و … از مواردی می باشند که در شناخت برج می تواند شما را یاری کند.